Markenje, pare van de Gjrev Heden Verleden In de rubriek Heden Verleden verkent Kees de Kraker ter plaat se de omgeving van een door hem gekozen plek op of rond Schouwen-Duiveland of Goeree- Overflakkee mede aan de hand van twee foto's op de midden pagina. Het heden krijgt daarbij meer kleur en betekenis door het verleden. Na de afsluiting van de Grevelingen viel vanwege de instelling van een vast peil tus sen het vroegere hoog en laag water in, een hoger gelegen gedeelte van het slik ten ZO van Ouddorp permanent droog. Het nieuwe eilandje kreeg de naam Markenje, naar het vroegere eiland dat honderden jaren eerder op dezelfde plek aanwezig was (Figuur 1). Destijds ging het om een stukje onbedijkt schor ofwel gors, dat in latere instantie is afgevlakt en zonder gewas niet meer op kaart werd ingetekend. De oudste kaart waarop het gebied met deze naam wordt aangegeven stamt uit 1696. Daarmee is de geschiede nis van het recent drooggevallen plaatje een stuk ouder dan je zou verwachten. Voordat Markenje na de afsluiting in 1971 aan een tweede leven begon, was de omgeving al in trek bij de lokale bevolking. Het hoekje van de dijk nabij het huidige uitkijkpunt was een zwemlocatie voor bewoners van Goedereede, ofwel "de stad Goeree". Een in de geul verankerd zwemvlot verhoogde bij hoog water hier het zwemplezier. Van Ouddorp kwamen ze daar niet, die hadden hun eigen zwemplekjes. Ze kwamen er wel om pieren te steken en te vissen. Wat meer westelijk kon je bij hoogwater aan de dijk goed platvis vangen en bij harde wind uit het zuidwesten vooral paling en tong. Nog steeds zijn op luchtfoto's (Google Earth) ten westen van Markenje onder water rechte lijnen te zien, die stammen uit de tijd van de weervisserij op zalm. Het gaat hierbij wellicht om de resten van de weren, af gebroken griendstaken die nog in de bodem zitten en deels zijn bloot gespoeld, waardoor dieren en wieren zich daaraan kunnen hechten. In Eilandennieuws van 30 december 1994 staat een bijzonder interessant artikel van Keesje Bok over deze zogenaamde stalvisserij, die plaats vond tussen 1850 en 1950. Op kaarten uit deze periode is de aanwezigheid van een of meerdere visstal len ten westen en ten oosten van Markenje aangegeven. In de wilde plannen uit de zestiger jaren van de vorige eeuw werd de route voor de Dammenweg (N57) van Ouddorp-haven naar Stellendam dwars over Markenje geprojecteerd. Gelukkig is het wat dat betreft niet zo ver gekomen. De verdere ontwikkeling van Markenje als eiland valt mooi te volgen op de kaarten van topotijdreis.nl, een site die kaarten weergeeft uit de periode 1815-2015. Van vorm loos klompje, gebaseerd op een oude meting van de -20 cm NAP-dieptelijn, evolueert de kaartweer- gave tot het sikkelvormige eiland van vandaag. Evenals de vroegere zandplaten is zo'n eiland nog niet zo makkelijk te karteren, omdat zelfs bij een geringe variatie van het waterpeil de vorm al flink kan veranderen. Die geleidelijke overgang van land naar water is door afslag en het ontstaan van klifrandjes wel een steeds hardere grens gewor den. In 1990 werd een vooroeververdediging rond het eiland gelegd om het tegen de voortdurende afslag te beschermen. Hoewel de afslag hierdoor verminderde, ging die ook achter de oeververdedi ging nog verder, zodat er nu plannen in de maak zijn om het verloren terrein aan de westkant middels zandopspuiting te herwinnen. Behalve voor landverlies zorgt zo'n proces van erosie en plaatselijk enige opslibbing wel voor dynamiek, die in een vastgelegd systeem als de Grevelingen te waarderen valt. Al moet het natuurlijk wel bin nen de perken blijven... 17

Sterna | 2016 | | pagina 17