Van een kale zandplaat ontwikkelde Markenje zich in de loop der jaren tot een meer begroeid eiland, dat voor vogels al vlug een aantrekkelijk broedgebied werd. Daarbij ging het vooral om vogelsoorten die van schaars begroeide terreinen houden of aan zee gebon den zijn zoals kluten, plevieren, sterns en meeuwen. Voor mij kwam het gebied in 1986 tot leven toen de grote sterns van de Hompelvoet hun broedgebied begonnen te verleggen naar Markenje. Vijf jaar later keerden de sterns weer terug vanwege de vele ratten die meegekomen waren met de stortstenen van de pas aangelegde oeververdediging bij Markenje. Daarna was het bijna twintig jaar wachten tot het in 2010 op nieuw tot vestiging kwam. Met vier soorten sterns en vijf soorten meeuwen is Markenje een van de belang rijkste broedgebieden voor kustvogels in de Greve- lingen. Vanwege die grote sterns staat het eilandje gedurende het broedseizoen extra in de belangstel ling. Ieder voorjaar is het weer spannend hoe het zal gaan met de vestiging van deze vogels, die bij minder gunstige omstandigheden al gauw verkassen naar een andere locatie. Staan alle wijzers eenmaal in de goede richting, zodat duizenden sterns zich willen vestigen, dan zijn er de laatste jaren zwartkopmeeuwen die de pas gelegde eieren als welkome aanvulling op hun menu beschouwen en er daarmee voor zorgen dat niet meer dan enkele honderden sterns daadwerkelijk tot broeden komen. Behalve de enorme levendigheid die een kolonie grote sterns en andere kustvogels met zich meebrengen, is er op en bij Markenje altijd veel vertier van stelt lopers, eenden, ganzen en roofvogels. De trek en verplaatsing van allerlei watervogels is hier prima te volgen. In augustus heb je een goede kans om er reu- zensterns te zien, begin april IJslandse grutto's, in mei rosse grutto's en zilverplevieren enz. Op waarneming, nl kom je Markenje als locatie voor een bijzondere waarneming geregeld tegen, vooral wanneer George Tanis of Pim Wolf er weer eens is wezen kijken. Het eiland en het ondiepe water er om heen heeft voor nogal wat vogels die binnendijks foerageren een slaapplaatsfunctie. Talrijke brand- en rotganzen uit aangrenzende graslandreservaten zoals Koudenhoek en Oude Oostdijk komen tegen donker in grote slier ten de dijk over. Groepen goudplevieren, wulpen en scholeksters, ze komen allemaal naar Markenje voor een veilige slaapplaats. Al moet daar wel eens tol voor betaald worden, want vaak huist er een slechtvalk die in de schemering van de late avond of vroege ochtend een prooi slaat.

Sterna | 2016 | | pagina 18