Afgelopen winter foerageerde er geregeld een zeearend, veelal in gezelschap van kraaien die op de restjes (brandgans) wachtten. Voor de vogelaar valt er altijd veel te zien, maar een telescoop kun je daar wel bij gebrui ken, omdat de meeste vogels toch op flinke afstand zitten. Sommige soorten vallen dan ook meer op dan andere. Het komt geregeld voor dat je mensen zoekend ziet rondkijken tot ze tenslotte vragen "Zitten die flamingo's er nog?" De begroeiing bestond in eerste instantie voor al uit zilte soorten als zeekraal, schorrenkruid, kweldergras en zilte rus. Door het ontstaan van een zoetwaterbei onder het eiland is het opper vlak zoete grassen en kruiden geleidelijk ver der uitgebreid. Naast riet en ruigtekruiden, die vanwege de bemesting door de vogelkolonies en broedende brandganzen goed gedijen, is er daarbuiten ook een gedeelte met een schrale vochtige vegetatie waarin soorten als rietorchis, moeraswespenorchis en geelhartje talrijk zijn. In het voorjaar ziet het op Markenje geel van de ratelaar, later paars van de rode ogentroost en in de nazomer rood van de zeekraal. In de grasruigte gedijt de Noordse woelmuis, die op Markenje een belangrijk bolwerk heeft. Het invoeren van 50 cm. getij in de Grevelingen is ongunstig voor de kustbroedvogels van Mar kenje, omdat het plaatje zo laag ligt dat er dan tijdens hoog water in combinatie met neerslag al vlug water op het maaiveld komt te staan. Een gegeven dat trouwens voor alle broedge bieden voor kustvogels in de Grevelingen geldt. Ook Noordse woelmuizen worden hierdoor in het nauw gedrongen. Omdat deze plannen voor de bovenwaternatuur tamelijk desastreus kunnen uitpakken, worden ze door mij en anderen die zich bij de Grevelin gen betrokken voelen bepaald niet met gejuich begroet. Hoe is Markenje destijds aan zijn naam geko men? Een van de weinige verklaringen gaat over de handel in vaten bier die vanuit Brouwersha ven naar Goeree werden vervoerd. Deze werden bij het oude sluisje aan de Steenkreek bij Mar kenje aan land gebracht en verder verhandeld. Markt - einde - Markenje (zoals Zuyt ende op het oude kaartje). Misschien zijn er lezers die een andere verklaring hebben, want hier plaats ik toch een paar vraagtekens bij. Info stalvisserij: https://krantenbankzeeland.nl/ issue/eni/1994-12-30/edition/null/page/13 kaarten: http://www.topotijdreis.nl/ Met dank aan Krijn Tanis. Figuur 1. Kaart 1690. Collectie: Krijn Tams Rietorchis en grote ratelaar letfHager waterpeil in broedtijd van groot belang voor kustvogels 1 Reebok op Markenje wmm 20

Sterna | 2016 | | pagina 20