Vogeleilanden als 'goedmaker t e Kustbebouwing Goeree en Schouwen 41 Jan Kooien De van oorsprong Hagenaar Jan Kooien overleed op 14 mei 2016. Wat hij op het gebied van natuurbehoud, met name voor de Biesbosch, verrichtte laat zich niet in enkele alinea's samenvatten. Het feit dat hij voor zijn bescher- mingswerk in 1994 werd geridderd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en in 2009 uit handen van koningin Beatrix de Zilveren Anjer ontving, moge voldoende zijn om aan te geven hoezeer Kooien was betrokken bij en zich heeft ingespannen voor natuurbehoud. Een van zijn kwaliteiten was dat hij de visie, het doorzet tingsvermogen, de discipline en de artistieke kwaliteiten bezat om vanaf circa 1960 nauwgezet en met gevoel voor timing en locatie de landschappelijke veranderingen foto grafisch vast te leggen die zich voltrokken in het noorde lijk Deltagebied. Nog kort geleden gaf hij aan de hand van zijn diaseries op geheel eigen wijze lezingen over de Del tawateren en hun oevers van vóór en na de grote afsluitin gen. De leden van de NLGO hebben kunnen genieten van Koolens causerieën, waarbij het succes zo groot was dat het bij een reprise in Ouddorp opnieuw tot een volle zaal kwam. Hopelijk worden Koolens foto's duurzaam gearchi veerd, toegankelijk voor komende generaties. Want nu al bevat de collectie vele doordacht gemaakte beelden van het Haringvliet, de Grevelingen en het Krammer-Volkerak die wij nooit meer zullen kunnen aanschouwen. Beelden die, indien de windturbinelobby, locale autoritei ten, projectontwikkelaars en architecten hun zin krijgen, volledig stammen uit een voorbij tijdperk. Grevelingenverslag 2015 De jaarlijkse verschijning van het Grevelingenverslag van het Ecologisch adviesbureau Sandvicensis is belangrijk voor iedere natuurliefhebber op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Immers, de Grevelingen scheidt beide eilanden en heeft daardoor grote invloed en uitstraling op het natuurgebeuren waarvoor de NVSD, respectieve lijk NLGO, zich inspannen. Dat betekent ook dat alles hetgeen er in de Grevelingen in de ruimste zin van het woord gebeurt of staat te gebeuren, van invloed is op de natuurwaarden van Schouwen en Goeree. Alleen al daarom verdient het Grevelingenverslag, het 37e dat het bureau liet verschijnen, alle aandacht van beide verenigingen. Een van de komende nummers van Sterna zal meer aandacht besteden aan het door Sandvicensis verrichte onderzoek naar flora en fauna van de Hompelvoet en andere gebie den in de Grevelingen. Een van de kwaliteiten van het rapport, en trouwens ook van de periodieke 'Grote Sternmails' die Kees de Kraker rondzendt aan de leden van de desbetreffende werkgroep, zijn de foto's. 22

Sterna | 2016 | | pagina 22