es Door Gerard Ouweneel Met een stijlvol gevoel voor water, licht en wijdte weet hij de ruimte van de Grevelingen anno heden vast te leggen. Die foto's bekijkend bekruipt mij altijd het sentiment van 'Kees, ik wens mijzelf toe dat ik naast je had gestaan toen je die foto maakte'. Het is juist die ruimte van de Greve lingen waar met begerige ogen naar wordt gekeken. 'Ibiza aan de Grevelingen' Hulde aan Natuurmonumenten, die heeft geïnventariseerd wat er al langs de Nederlandse kust is gebouwd en wat de plannen zijn. Het was onder het ministerschap van Jan Pronk op Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (1998-2002) dat het ministerie met haar Vijfde Nota van de Ruimtelijke Ordening voor het voetlicht trad, de nota waarmee Den Haag bevoegdheden op ruimtelijk gebied delegeerde aan provincies en gemeenten. Ruimte is een schaars goed in dit land en delegatie aan lagere overheden die niet verder kijken dan de grenzen van het eigen ter ritorium (en naar de lengte van de eigen zittingsperiode) had destijds nooit mogen gebeuren. Pronk, die er tot dan toe in zijn politieke loopbaan weinig blijk van had gege ven dat decentralisatie tot zijn gedachtengoed behoorde, verbaasde met zijn Vijfde Nota vriend en vijand. "De excellentie heeft zichzelf 'ontpronkt' schreef destijds een columnist. Met de komst van die nota ging het licht op groen voor een dichtslibbing van grote delen van dit land, ook, of misschien wel juist, van de kust. De onderzoeksresulta ten van Natuurmonumenten zijn namelijk schokkend. Via twee artikelen van de journalisten Merijn Rengers en Doortje Smithuijsen gaat NRC-Handelsblad in haar uitgave van 11 juni jl. op die resultaten in. Veel van het hierna volgende is ontleend aan deze artikelen. Ik raad ieder aan de bewuste artikelen te lezen. Van de 7000 nieuwe 'recreatie-eenheden' die Gert-Jan Buth van Natuurmonumenten langs de Nederlandse kust turfde, liggen er opmerkelijk veel langs de Noordzeekust van Zeeuws-Vlaanderen en in de monding van de Grevelin gen op, achter en voor de Brouwersdam. Een uitvergroot kaartje laat zien wat daar al aan recreatievoorzieningen verrees en welke in procedure en/of in de planfase zitten. Welnu, al die plannen passen nauwelijks op het kaartje. Het 'Punt-West Hotel en Beachresort' op de aloude Punt met zo'n 100 luxe villa's staat er al. De projectontwik kelaar/architect die 'Punt-West' realiseerde, komt in de artikelen van het NRC-duo aan het woord. In zijn kantoor aan Ouddorp Haven, met aan de wanden spreuken die zijn ontleend aan het jargon van het 'international business- management', betoogt hij dat de Punt verpauperd was: "Een verlaten parkeerterrein met een failliete strandtent". De filosofie is 'Maak eerst nieuwe natuur en zet er dan huizen in'. Voorbereid wordt nu het Brouwerseiland, een eilandketen in de Grevelingen met duinen en 300 luxe vakantiewoningen, voorzien van een eigen aanlegsteiger en een dorpscentrum. Varend in zijn zeilboot voor de Ne derlandse kust ziet onze ondernemer een prachtige lege kust: lege stranden, ongerepte duinen en hier en daar een beachclub. "En dat moet zo blijven" betoogt hij. Maar dus niet aan de kustzijde van de Grevelingen...! Bij het onderzoek kwam naar voren dat Goeree-Overflak- kee in trek is bij bouwers omdat daar nog relatief veel ruimte zou zijn en de lokale overheden welwillend tegen over nieuwbouwprojecten en vakantieparken staan. Tja, het is maar wat men wil zien. Eerlijk gezegd vind ik de Kop van Goeree nu al om te rillen, zeker 's winters wan neer het aangeplante groen om alle recreatiebouwsels te verhullen foetsie is. Te voorzien valt dat de NLGO nog veel werk wacht. En dan opgepast voor de filosofie 'Geef die natuurlui een vogeleilandje en ze zijn zoet'. Dat gebeurde inmiddels op Noord-Beveland, waar via zo'n 'compensa tie' op een via de Natura 2000-status beschermd gebied vakantiehuisjes konden worden gezet. Tja! Literatuur Anonymus, De kust verdient bescherming, 2016. Redactioneel commentaar, NRC-Handelsblad van 14 juni 2016. Ecologisch adviesbureau Sandvicensis, Grevelingenverslag 2015, Burgh 2016. Ouweneel, G.L., De Vijfde Nota, 2001, Het Vogeljaar 49: 35-36. Rengers, M. Smithuijsen, D., De kust moet leeg blijven maar niet bij ons en Ibiza aan het Grevelingenmeer, NRC- Handelsblad van 11 juni 2016. 23

Sterna | 2016 | | pagina 23