Historische krantenberichten In de Zierikzeesche Courant van 23 mei 1815 staat de onderstaande 'publicatie'. t* U U L I C A T I E. De proviflcmet! funderende BURGEMEESTER Stad ZIP.RIKZEE ontvangen hebbende <vne Wislive van den Heer Cotncmsfaris van dif D;ftn&, in dato 19 dezer maand, houdende kenn'seeving dat voortaan, na den eerften Meii, niemand dan op étgm grond eenige eijeren van K(vitten of nndtre V*. gelen aal mogen rapen of ter verkoop «anWcden, •p cene boete van zes Guldens voor de «erfle, ca twaalf Guldens voor de tweede maal. Brengt ten gevolge van dien hetzelve hiermede ter letinisfe van alle de In- en Opgezetenen dezer Srad ten etude alle en een ieder zich voor fcfaade xcude kunnen wsgien. Gedaas te Zierjwfs:, den #0 Mcfi 1815, De prov. fvii.gr- Burgemeester voornoemd. F. W. J. Ben BOER. Hierbij de eerste aflevering in de nieuwe rubriek Historische krantenberichten". De auteur noemt zich Gilijam, maar wie gaat er achter deze naam schuil? Ter in troductie: Hij is geboren in de Westhoek, woont te genwoordig in het midden van het eiland en reist bijna dagelijks door Duiveland. Van beroep is hij geen bioloog of andere eco-specialist, wel is hij amateurliefheb ber van de natuur en al jarenlang lid van de NVSD. Steeds genietend van de voort durend veranderende grote en kleine na tuur op en rond dit eiland schrijft hij daar graag over, want er is altijd wel iets dat hem raakt. Toen ik die gelezen had dacht ik: Toen al? Het lijkt erop dat hier een eerste maatregel is afgekondigd ten gun ste van de natuur: het eieren-rapen wordt aan banden gelegd. Nu ja, niet helemaal, want de grondeigenaar mag nog wel blijven rapen. Maar toch: een eerste aanzet. Blijkbaar was het in het begin van de 19de eeuw nog gebruikelijk dat men eieren ging rapen. En ook, dat men daarbij niet altijd het mijn en dijn in de gaten hield. Misschien mag men het wel een vorm van stropen noe men. Als je bij oudere Westhoekers navraag doet, krijg je nog de verhalen over het 'kniene en köl-eiers straope'. In de contreien van Renesse hadden de stropers met een geduchte tegenstander te maken: namelijk politieman Leendert Kouwen, natuurman in hart en nieren. In de duinen waren er verscheidene bijzondere opsporings ambtenaren van Staatsbosbeheer. De kunst was dus om uit handen van de overheid te blijven. Kijkend naar het 1815-tarief van zes gulden bij de eerste overtreding, was het eieren rapen blijkbaar een lucratieve bezigheid. Misschien wordt er juist daarom dan ook wel een erg progressief boetetarief gehanteerd: bij een tweede overtreding wordt het bedrag verdubbeld tot twaalf gulden. Toch wel fors als je uitgaat van het weekloon voor een landarbeider in die tijd, dat twee, maximaal drie guldens per week bedroeg. En dat voor een kievitsei! Nee, het ei van de Vanellus vanellus is het stropen niet waard, al denkt men daar in Friesland niet zo over. De aanbieding van het eerste kievitsei aan de commissaris van de koning is onderdeel van het cultu reel erfgoed. Mijns inziens moet het blijven bestaan, al is de kievit een bedreigde vogel. De Europese Unie heeft in haar Vo gelrichtlijn (79/409/EEG) echter anders beslist. Volgens artikel 5 moeten de lidstaten het verbod op het in de na tuur eieren rapen of het in bezit hebben ervan opnemen in haar eigen wetgeving. Nederland regelde dit uiteinde lijk in de Flora- en faunawet die op 1 april (ja echt) 2002 in werking trad. In artikel 12 staat daar: 'Het is verbo den eieren van beschermde dieren te zoeken, te rapen, uit het nest te nemen, te beschadigen of te vernielen.' Daarmee kwam er ook bijna een einde aan een ruim der tigjarige stroom van jurisprudentie, waarin Nederland een uitzonderingspositie wenste voor de Friese traditie. Bijna een einde? Ja, want elk jaar komt de discussie te rug. Eerlijk gezegd begrijp ik dat wel. Natuurlijk moeten vogels beschermd worden, ook de kievit. Maar het is ook wel een bijzondere traditie, zo'n eerste ei. Het blijft uitkijken. Voor je het weet krijg je de zwarte piet toege schoven en moet je op eieren lopen. Of niet soms? 24

Sterna | 2016 | | pagina 24