Goeree-Overflakkee Al vele jaren kom ik wekelijks, en soms dagelijks, op de Krammersche Slikken. Het gebied ademt vogelrijkdom. Het is divers qua landschap, uniek qua karakter en voor Nederlandse begrippen robuust. Tussen de eilanden is het paradijselijk. Aansluitend liggen de Nieuwkoo- per eilanden, een prachtige gordel aan groene eilanden. In al die jaren heb ik de vogelrijk dom zien groeien: aantallen, soorten en vooral veel bijzondere of aansprekende soorten. Een bezoek aan deze hoek is nooit saai en nooit hetzelfde. Ergens in het voorjaar van 2013 zag ik voor het eerst verdacht grote zilverreigers in een bestaande kolonie van aalscholvers, blauwe reigers en kleine zilverreigers. Uiteindelijk werd geen broedgeval vastgesteld, maar dat zou vanzelf wel komen dacht ik. In de Oostvaardersplas- sen broeden ze al jaren en her en der werden in kolo nies aalscholvers en/of blauwe reigers ook al nestelende grote zilverreigers ontdekt. Geen hoge aantallen broed- vogels, maar de grote zilverreiger zat en zit duidelijk in de lift. In de polders is de soort tegenwoordig een alge mene verschijning. Het betreft dan vogels uit Oost- en Zuid-Europa, die hier na de broedperiode komen over winteren. Als broedvogel in Nederland bleef de grote zilverreiger echter wat achter. In het voorjaar 2014 was het weer raak. Steeds vlogen er grote zilverreigers in en nabij de kolonie en uiteindelijk werd er taksiepen vastgesteld. Vanuit een vliegtuigje zijn door Mark Hoekstein uiteindelijk minimaal zes broedende grote zilverreigers geconstateerd, gebroeder lijk samen met kleine zilverreigers, aalscholvers en blauwe reigers. Uniek in Nederland en wederom een bevestiging dat er iets bijzonders gaande is in het Krammer-Volkerak. In 2015 telden we uiteindelijk veertien nesten grote zilverreigers en werden ook broe dende lepelaars vastgesteld op hetzelfde eiland. De samenstelling van deze broedkolonie is in Noordwest- Europa uniek, want dit soort kolonies kenden we tot dusver alleen uit o.a. de Donau-Delta. De vestiging in het Krammer-Volkerak is te danken aan de verbetering van de waterkwaliteit en de daarbij behorende toename van prooidieren als vis en zoetwaterkreeft. Tijdens het broedseizoen van 2015 werd een eerste stap gezet voor het kleurringproject en werden daarvoor contacten gelegd. Het projectteam zou moeten bestaan uit Roland- Jan Buijs, Sander Lilipaly, Ronald in 't Veld en mijzelf, gesteund door Staatsbosbeheer en Vogelbescherming Nederland. Het doel van het onderzoek is om meer inzicht te krijgen in het leven van de Nederlandse grote zilverreigers. Hoewel we er veel zien, weten we er nog maar weinig van. 26

Sterna | 2016 | | pagina 26