~4| Foto's en tekst: Dirk van Straalen Zo is het nog onbekend waar onze zilverreigers na de broedperiode uithangen, hoeveel uitwisseling er is met verschillende kolonies in andere landen en hoe oud de vogels kunnen worden. Zijn er bedreigingen voor de zilverreigers en wat doen ze als men toch besluit het Krammer-Volkerak te verzilten? Wat als de blauwalg- plagen terugkeren? Vormen de toenemende aantallen windmolens een gevaar? Vragen te over! Dit voorjaar is gestart met het kleurringen van de jon gen van beide soorten zilverreigers. Het eerste bezoek was spannend. Zouden de vogels groot genoeg zijn, zou het ons gaan lukken? Pionierswerk, aangezien nog nooit eerder grote zilverreigers zijn geringd in Nederland. Onderweg met de boot vliegen twee zeearenden tus sen de eilanden door, vaste bewoners tegenwoordig op deze locatie. 'Wanneer gaan die hier nu eens broeden?' denken we hardop. Nabij het broedeiland zien we de aal scholvers, blauwe reigers en zilverreigers al op hun nes ten staan. Een paartje middelste zaagbekken snelt voor de boot uit. De jonge aalscholvers laten hun vreemde fluittonen horen. Het broedeiland is een rimboe. De nesten bevinden zich hoog bovenin struiken, de ondergroei bestaat uit mans hoge brandnetels. Bramen klimmen als lianen overal kriskras doorheen. De struiken en bomen zien wit van de poep en de geur op het eiland is scherp. Op de bodem liggen her en der dode jonge reigers en aalscholvers, slachtoffers van het slechte weer in juni. Gelukkig vinden we nog acht ringbare grote zilverreigers. Beide soorten zilverreigers krijgen een witte kleurring boven de knie met daarop een dubbele zwarte inscriptie. Op deze manier zijn de vogels individueel herkenbaar en de ringen gemakkelijk afleesbaar. De maand juni is nat, voor de zilverreigers tè nat. Alle broedsels van grote zilverreigers die laat zijn gaan nestelen zijn mislukt. De nesten zijn uit de struiken gewaaid of verlaten. Op het eiland zien we tijdens onze laatste bezoekronde tenminste nog vier jonge grote zilverreigers met kleurringen. Wit AE, AC en AL zijn uit gevlogen en klaar voor hun avontuur. Gelukkig hebben zij de ongunstige maand juni overleefd. Uit de zesentwintig nesten kleine zilverreigers zijn eveneens acht jongen voorzien van witte kleurringen. De afgelezen of gefotografeerde kleurringen kunnen worden gemeld via rjbuijs@buijsecoconsult.nl of www. cr-birding.org/node/3827 - t 27

Sterna | 2016 | | pagina 27