De Man Het Hout LARS Aangevuld met eigen ervaringen arias contact k myttingJ Tekst en foto: Bert Kleijn "De Man Het Hout is een praktische hand leiding voor alles wat te maken heeft met het kappen, kloven, stapelen en in brand steken van alle soorten hout. Wanneer moet je een boom omhakken om het beste brandhout te krijgen? Hoe houd je een vuur eindeloos aan de gang? Wat valt er uit de houtstapel af te leiden over het karakter van de stapelaar? Op deze en nog veel meer vragen geeft dit boek een antwoord." Aldus beschrijft de uitgever op de achterkant van het gemakkelijk in de hand liggende boek in treffende bewoordingen de inhoud. Al jarenlang ben ik fervent houtstoker en ernstig besmet met het desbetreffende virus. Ooit ontdekte ik in de herfst vakantie bij een goede kennis, diep in de Duitse bossen, het genot van een houtkachel. Thuis gekomen liet ik onmid dellijk de open haard dicht maken en er een houtkacheltje voor zetten (het rookkanaal zat er al, dus het was een geringe ingreep). Sindsdien roem ik te pas en te onpas de investering in mijn Morso (de kachellabrikant die al meer dan honderd jaar Deense huishoudens, scholen en kerken van warmte voor/iet) en noem het de beste investering van mijn leven, en ik meen het. Een kacheltje kopen is één ding, aan hout, d.w.z. betaalbaar hout, komen is lastiger. Daarbij de kanttekening dat de houtprijs in tien jaar tijd minstens verdubbeld is. Na wat teleurstellende ervaringen met aldus aangeschaft hout (het aantal geleverde kubieke meters klopt nooit, hel hout brandt slecht of het staat stijf van het ongedierte etc.) kwam ik terecht bij een lokale kennis. Die wist ik ervan te overtuigen, dat het alléén kappen en zagen van bomen in een verla ten bos eigenlijk best gevaarlijk is en door de boseigenaar dan ook om die reden verboden. Toen kon het grote genot beginnen! Zagen, kruien, kloven, stapelen in de vrije natuur op de Kop van Schouwen, op de grens van strand en bos bij een paar graden onder nul, alles stijf van de rijp: wat een genot. Sorry, terug naar het boek De Man Het Hout, dat in 2011 verscheen en een jaar lang op de Noorse bestsellerlijst stond. Het is een van de meest succesvolle Scandinavische boeken aller tijden, met meer dan 200.000 verkochte exem plaren. Alleen al de openingszin op de allereerste pagina brengt je direct in de sfeer: "Ik kan me nog steeds levendig de dag voor de geest halen dat ik besefte dat hout stoken veel meer is dan alleen voor verwarming zorgen, het was ergens eind april, de zomerbanden zaten al onder de Volvo en de ski's waren weer in het vet gezet." Bij ieder hoofdstuk en onderwerp herken je jezelf, ik erken het, als hout fetisj. 28 GUARANTEED PREMIUM

Sterna | 2016 | | pagina 28