1 Zomaar kriskras wat onderwerpen uit het 238 pagina's tellende boek: de genoegens van het houthakken, het gevoel van welbehagen, permanente groene stroom, hoe droog is droog, de beginselen van het hout stapelen. U begrijpt het al, ik moet oppassen niet te lyrisch te worden, daarom ook wat serieuzere onderwerpen die de aan dacht verdienen, zoals de hoofdstukken "De kou, Het bos, Het gereedschap, De kettingzaag-pioniers, Het hakblok, De stapel, Het drogen, Het houtschuurtje, De kachel, Het vuur". Verder passeren de revue: het kapseizoen, welke bomen geven het beste hout, de boogzaag, meest gebruikte ketting zagen, de zaagbok, overdwars kloven, stapelmethoden, hoe droog is droog, trek en luchttoevoer, verbranding en as etc. Een van de meest tot de verbeelding sprekende onderwerpen vind ik, hoe men iemands karakter herkent aan de ma nier waarop zijn houtstapel eruitziet. Enkele van de zestien stapelsoorten worden als volgt beschreven: "Recht en solide stapel: rechtschapen en degelijk persoon" "Opvallende stapel: extravert, eventueel een bluffer" "Veel hout: lange termijndenker, trouw" "Weinig hout: leeft van de hand in de tand" "Ingestorte stapel: zwakke wil, slecht prioriteitsvermogen" "Op een hoop op de grond liggend: onkunde, verval, luiheid, dronkenschap of alles tegelijk" Het is niet voor niets dat het boek besproken is in 'De Wereld Draait Door' en het Maarten 't Hart de uitspraak ontlokt "Dit is de bijbel van de houtstoker, door de wat stugge manier van schrijven is het vaak onbedoeld humoristisch." Het Parool schreef: "Waar dit boek voor zorgt is dat je zin krijgt een bijl te kopen, een hakblok achter je huis te zetten en een onvoorstelbare hoeveelheid hout te hakken." Al eeuwen lang kapt en stookt de mens hout. Ik vraag mij af hoe lang geleden en hoeveel generaties terug het houtstookgen bij mij geplant is! Lars Mytting (2011): De Man Het Hout 238 bladzijden. Voorzien van zachte kaft en kleurenfoto's. ISBN 978 90 254 46123 Uitgever Atlas Contact, prijs 19,90. 29

Sterna | 2016 | | pagina 29