7 7 7 7 7V 7777 777 77 77 77 7 De piek van de vangsten op Westenschouwen lag in de jaren 2005 en 2008 in de tweede en derde week van oktober. Dit jaar werden er direct aan het begin van oktober grote aantallen gevangen. Daarna werden er steeds goede aantal len gevangen, met een tweede piekgolf vanaf 23 oktober. Die laatste liep ook wat langer door. In beide invasiejaren 2005 en 2015 was een tweede golf zichtbaar. In het najaar van 2015 waren de aantallen begin oktober fors, waarna zich de aantallen in de daarop volgende weken stabiliseerden, om vervolgens in het begin van de derde week van oktober opnieuw te pieken. In 2005 lag de eerste piek tussen 15 en 20 oktober, de tweede was eind oktober. wuigtoudhaan Grafiek 1 Goudhaan- en vuurgoudhaanvangsten van 1993 tot en met 2015 op Westenschouwen Er moeten wel een paar kanttekeningen gemaakt worden bij de vangsten die zichtbaar gemaakt zijn in bovenstaande grafiek. Vanaf medio 2000 kreeg het geluid op het ringstation meer aandacht. De zang werd geselecteerd en in geluids fragmenten van steeds 1 minuut steeds maar afgedraaid. Daarnaast werd een speaker gevonden die de zang van de goudhaan met zijn hoge geluidsfrequentie beter weergaf. Goudhanen reageren prima op geluid en dat zal zeker een positief effect hebben gehad op het totaal van de vangsten. De vangsten vanaf 2000 zijn daardoor dan ook beter met elkaar te vergelijken 130 Lrw IJOIN Grafiek 2 Vangsten goudhaan in drie invasiejaren op Westenschouwen ■1 Waar komen deze goudhanen vandaan? De Europese populatie wordt momenteel geschat op 11 tot 20 miljoen vogels. De schatting voor Rusland is fors hoger en komt uit op een aantal van 10 tot 100 miljoen (2). Het meest aannemelijk is, dat de aantallen goudhancn in 2015 uit oostelijke richtingen kwamen. Er zijn van de Fenno-Scandinavische populatie twee hoofdtrekroutes in het najaar bekend. Eén in zuidwestelijke richting langs de kust van Noorwegen en Denemarken, en vervolgens langs de Duitse en Nederlandse Wadden richting het westen en zuiden van Europa. Een tweede route vanuit Scandinavië en de Baltische staten loopt via Polen naar het Mediterraan gebied, inclusief de eilanden Corsica, Malta, Sardinië, Sicilië en Cyprus. Er zijn niet veel goudhanen die nog verder zuidwaarts vliegen en naar Noord-Afrika gaan. Enkele terugmeldingen zijn bekend uit Tunesië en ook zijn er een paar uit Marokko (3). Tijdens de trekperiode hebben weersomstandigheden grote invloed op de trekrichting van goudhanen. Tabel 1 6-10-2015: Door een hoge drukge- bied in Scandina vië ontstaat een sterke stroming vanuit Oost- Europa. (bron weeronline)

Sterna | 2016 | | pagina 31