Door Cor Oskam en Ton van Ree Opbouw baan en start ringseizoen Op 17 en 18 juli zijn we gestart met opbouwen. Het op orde brengen van het terrein begon al eerder. Hennie Rave- steijn had op een eerder moment de paden gemaaid. Zeker in relatie met de aanwezigheid van de vele teken in de laatste jaren is dat heel prettig. Het gras kort houden en de paden wat breder voorkomt tekenbeten! Met de hulp van meerdere mensen hadden we de baan binnen twee dagen weer vangklaar. Dat betekent het plaatsen van de hijsnet- ten, het opzetten van de ring (een aaneen geschakelde serie netten in de vorm van een cirkel) en het plaatsen van de mistnetten in het duin. In totaal vangen we met 188 meter mistnet. Daarnaast zijn er vier slagnetten op het terrein in gebruik. De geluidsapparatuur wordt geplaatst en gecheckt, de vijver op orde gebracht en de heinsel voor lokvogels geplaatst. VRS Nebularia is anno 2015 nog een van de weinige ringstations waar de cultuurhistorische waarde van een traditionele vinkenbaan in leven gehouden wordt. Dat houdt in dat we naast het gebruik van geluidsopnamen, die afgespeeld worden via MP3-spelers, ook lokvogels gebruiken om vogels aan de grond te krijgen om ze op deze manier te vangen voor onderzoek. Vangsten Wat betreft de soorten bleek het een grillig jaar. Er waren veel goudhanen en de zwarte mezen deden ook aardig mee. Dit alles compenseerde het totaal van de vangsten, want enkele soorten bleven ver achter bij de langjarig gemiddelde vangsten. Dat was eigenlijk bij alle lijsters zo. De aantallen graspiepers zakten tot een bedenkelijk niveau. Verder zijn de aantallen van 100 vinken en 7 kepen vinkenbaan-onwaardig. Bij de moeraszangers vielen de kleine karekieten en de bosrietzangers in positieve zin op. Tuinfluiter, grote gele kwikstaart en vooral gekraagde roodstaart werden ook meer dan gemiddeld gevangen. Zwartkop, roodborst, pimpelmees, koolmees en nachtegaal liepen redelijk in de pas met voorgaande jaren. Naast de meer algemene vogels werden er 5 bladkoningen gevangen. Daarnaast waren er 4 draaihalzen en 3 Cetti's zangers. De laatste soort gaan we nu echt jaarlijks vangen. Er kwamen in september 2 ortola nen onder het slagnet vandaan. Zonder specifieke lokvogel blijkt het dus mogelijk de vogels aan de grond te krijgen. Verder werd er ook weer een grote lijster gevangen, en dat was weer een heel poosje geleden. Ortolaan. Foto: Adri Joosse. Goudhaan. Foto: Nancy larum. Als laatste is een Siberische tjiftjaf het vermelden waard. In een aantal nachten werd geprobeerd met een speciale projectopstelling rallen en veldleeuweriken te vangen. Dit alles met wisselend resultaat. Opvallend waren de vangsten van het waterhoen, die duidelijk beter waren dan in 2013 en 2014. Er werden in totaal 96 waterrallen en maar liefst 17 waterhoenen gevangen. De vangsten van de veldleeuwerik bleven achter. 35

Sterna | 2016 | | pagina 35