Resultaten braakballen plui Goeree-Overflakkee 2015 Goeree-Overflakkee Tekst: Ger Maatkamp. Foto's: Jan Baks Het serieus braakballen pluizen is op Goeree-Overflakkee door mij gestart in 1998. Kort nadat ik in 1994 lid was geworden van de kerkuilenwerkgroep GO kwam ik in contact met Han Meerman, toen boswachter van het Zuid-Hollands Landschap (ZHL) op Voorne. Hij heeft mij de fijne kneepjes van het braakbal len pluizen bijgebracht en daarmee het 'pluisvirus' definitief op mij overge bracht. Omdat er in die periode nog niet zo veel kerkuilen broedden, waren er ook minder locaties waar we braak ballen konden verzamelen. Tussen 1998 en 2007 kon het op maximaal vijf locaties op Goeree-Overflakkee, en één daarvan betrof braakballen van de ransuil. In de jaren daarna liep het aantal vindplaatsen wat betreft de kerkuil op tot dertien. Tussen 2009 en 2014 bleef dat aantal redelijk stabiel, tot we in 2014 op wel drieënt wintig locaties konden verzamelen en in 2015 zelfs op drieëndertig! In bijna al die jaren zaten er ook van één of twee locaties braakballen van de ransuil bij. De 2074 braakballen die de kerkuilenwerkgroep in 2015 heeft verzameld zijn voor een deel door mijzelf geplozen. Het merendeel echter heb ik geplozen met leden van de pluisgroep van de zoogdierwerkgroep KNNV-Voorne. In deze groep zitten naast NLGO-leden ook leden van de KNNV, het IVN en het ZHL: een mooi voorbeeld van de manier waarop verschillende natuur- verenigingen probleemloos samenwerken. Deze pluisgroep, bestaande uit tien tot vijftien leden, komt in de maanden september tot en met maart eens in de veertien dagen bij elkaar in het bezoekerscen trum van het ZHL aan de Tenellaplas in Rockanje. Het doel van al dit pluizen is het vaststellen van waar welke muizen voorkomen op Goeree-Overflakkee. De gevonden muizenschedels in de braakballen bevinden zich in een straal van een a anderhalve kilometer van de nestplaats van de kerkuil. Dat is namelijk de maximale afstand die de vogel normalerwijs aflegt tijdens het ja gen. Op deze manier krijgen we dan ook een goed beeld van de soorten muizen en hun voorkomen op Goeree- Overflakkee. In de braakballen die verzameld zijn in 2015 zaten de schedels van elf verschillende soorten muizen. Zij worden onderverdeeld in drie families: de spits-, woel- en ware muizen. Dat zijn respectievelijk vlees-, planten- en alleseters. Het pluizen van vooral de braakballen van de kerkuilen levert waardevolle infor matie op over de muizenstand. 8

Sterna | 2016 | | pagina 8