w W J ifl W fr ^f|g|f 3w Ti. In 2012 was het zover: het eerste broedgeval in het noordelijk deltagebied. Het nest bevond zich in een forse zwarte populier in de Brabantse Biesbosch, een strategische plek met zichtlijnen richting de nieuwe na tuurontwikkelingsgebieden Noordwaard en Zuiderklip. Globaal, in het hart van het zoetwatergetijdengebied. Daar ging wel een heel verhaal aan vooraf. De aantallen zeearenden namen in eerste instantie toe in het Haring vliet en op de Hellegatsplaten. Daar sleepten de vogels met takken en buitelden gezamenlijk door de lucht. Spanning en enthousiasme onder de lokale vogelliefheb bers waren groot. Het bewuste koppel was echter weer net zo snel verdwenen als het leek gekomen. Voorafgaande aan het tweede broedgeval, in de Dordtse Biesbosch, herhaalde dit schouwspel zich. Opnieuw dachten velen dat het wel raak zou zijn op de Helle gatsplaten, maar weer kozen de zeearenden voor een forse populier als nestboom. Ditmaal in een deel van het Nationaal Park waar absolute rust heerst. Wat lag ten grondslag aan deze keuze? Het blijft speculeren. Natuurlijk zorgde de natuurontwikkeling in de polder Hardenhoek bij Werkendam en de Tongplaat bij Dor drecht voor een gedekte tafel. Deze nieuwe natte natuur trok duizenden watervogels en vissen. Op een steen worp afstand stonden populieren van ca. 30-35 meter hoog. Dit soort grote bomen zijn westelijker in de delta, buiten de Biesbosch, schaars. Ruim vijftien jaar geleden gingen we nog als kleine jochies 's winters naar de Korendijkse Slikken bij Goudswaard, want daar zaten nu en dan twee zeearen den. Je genoot van die machtige vogels ver weg in een paar wilgen of op de vlakte. Het kan verkeren! Tegenwoordig hoeven we niet meer zo ver van huis en hoeven we ook niet te wachten op de winter. Jaarrond zeearenden kijken: wie had dat toen durven dromen. We vergeten soms bijna dat ze ooit echt zeldzaam waren. Maar de zeearend heeft ons gegrepen, wij blijven gefasci neerd door deze majestueuze vogel. I 1 Z if V. J I' -:- >.,a tj|É 4ft, j®: Misleiding 14

Sterna | 2016 | | pagina 14