Tekst: Dirk van Straalen en Thomas van der Es. Foto's: Cees Overveld. In combinatie met rust zijn ze daar al helemaal niet te vinden. Op de Hellegatsplaten en de eilanden in de Krammer lijken de voorwaarden nog het meest gunstig. Vooralsnog wordt het eiland Tiengemeten veel te druk bezocht om als broedbiotoop te fungeren. Daar worden onvolwassen zeearenden met name gezien in de veel rustiger winterperiode. Rust, ruimte en voedsel zijn er in de zuidwestelijke del ta voldoende. Zijn de bomen dan het probleem? Waar schijnlijk een kwestie van tijd en aanpassingsvermogen. Dominante wijven Zeearenden zijn duidelijk kritisch in hun keuze voor het broedbiotoop. Blijkbaar geeft een combinatie van factoren uiteindelijk de doorslag: broedbomen, voedsel, rust, geschikt foerageergebied, geen menselijke versto ring, geen kolonies 'grote' meeuwen én de wil van de vrouw. Deze laatste factor valt natuurlijk niet geheel te bewijzen! Het viel in eerste instantie op bij het Dordtse paartje. De vrouw was dagenlang zoek en de man bleef honkvast rondhangen op de Ventjagers- en Hellegatspla ten. Ook nadat de vrouw de man had 'overruled' leek de man steeds weer met heimwee terug te keren naar deze gebieden. In het voorjaar van 2016 vestigde zich een paartje subadulte zeearenden in de Krammer. Er werd met takken gesleept en gebaltst. Nu zou het toch eindelijk raak moeten zijn in het Krammer-Volkerak? Tegen de tijd dat de arenden rustig op het nest aan het broeden zouden moeten zijn was de vrouw abrupt verdwenen. Een paar weken later werd duidelijk dat het Brabantse paartje het nest met donsjong(en) had verlaten. De man werd gesignaleerd met een flinke nieuwe vrouw. Het lijkt er sterk op dat de vrouw uit de Krammer een vuil spelletje heeft gespeeld. Het is speculatief, maar een feit is wel dat de Brabantse man na jaren succesvol broeden (acht jongen vlogen uit!) zijn oude vrouw heeft ingeruild. De Krammerse man bleef alleen over en dat is nog steeds het geval. Dit, terwijl in de periode van onrust de 'Brabantse man' kon kiezen uit drie verschillende vrouwen die rond het nest hingen. Een zeearenden-soap, het lijken wel mensen! Het blijft natuurlijk niet bij die twee paren in de Bies- bosch, dat staat vast. In Krammer-Volkerak, Haringvliet, Hollandsch Diep, Markiezaat en Zoommeer is voldoende potentie voor diverse broedparen. De zilte delta moet het vooralsnog doen met dwalende jonge vogels. Ook al liggen er in deze wateren weinig geschikte broedbomen, er is jaarrond voldoende voedsel en rust. Het enige wat de opmars van de zeearenden in de delta kan stoppen is het verzilten van wateren als het Krammer-Volkerak, Markiezaat en Zoommeer. 15

Sterna | 2016 | | pagina 15