Het breder worden van het strand voor de Verklikker duinen en het verschuiven van de uitstulping in ooste lijke richting is een proces dat al vaker is voorgekomen. Zand afkomstig van de westelijk gelegen Bollen van de Ooster verplaatst zich eens in de zoveel tijd langzaam in oostelijke richting en zorgt daar voor kustaangroei. Dit verschijnsel, de zandgolven, is ook bekend van andere locaties zoals Walcheren en de Waddeneilanden. In zijn boek De Kop van Schouwen onder het zand, beschrijft Frans Beekman de kustaangroei bij de Ver klikkerduinen waar vanaf 1600 het vroegere Palinxgat ter hoogte van de Oude Hoeve geleidelijk dicht stoof. Meer westelijk was er eeuwenlang veel afslag en schoof de kust achteruit. Een deel van dit zand kwam via het Krabbengat, een geul die rond de Kop van Schouwen loopt, in de ondiepten voor de Verklikker terecht en zal hier bijgedragen hebben aan de aangroei van strand en duinen. Wellicht dat zand van strandsuppleties tegen woordig ook een steentje bijdraagt, daarnaast spelen veranderingen in de Voordelta als gevolg van de afslui ting van de zeegaten een rol. Al dat zand zorgt er voor dat er nieuwe duinen kunnen ontstaan, een proces dat bij de vastgelegde kust van tegenwoordig zeldzaam is. Spannend om na harde wind door de jonge duinen te lopen, de mooie organische vormen en het lijnenspel te ontdekken dat ontstaan is door wind, beschutting en zwaartekracht. Zag dat onlangs romantisch vormgege ven in het prentenboek "Zandmannetje" op de site van duinenenmensen. Op de strandvlakte kun je bij harde wind compleet ge zandstraald worden. Dan sta je tot over je enkels in het stuivend zand dat als water over de vlakte stroomt of in pluimen en slierten voorbij trekt. Mooi, dit soort woes tijnervaringen. Wat zwaardere voorwerpen als schelpen blijven liggen en komen na verloop van tijd op een zuiltje van zand te liggen dat in de beschutting van de schelp niet wordt weggeblazen. Jammer van de sporen die er zo nu en dan met auto's en door mountainbikers gemaakt worden. Deze blijven heel tang zichtbaar en verstoren de gaafheid van het landschap. In dat opzicht ben ik nog altijd heel blij dat de Vogelwacht hier bij de strijd over het toelaten van kitebuggies, aan het langste eind heeft getrokken. Dankzij het taaie volhouden van mensen als John Beijersbergen, Gert-Jan Buth en Marlies Jongejan van de Stichting Duinbehoud, is de rust behou den en behoort het crossen met buggies over de strand vlakte tot de verleden tijd. Wat mij betreft is er in zulke kwetsbare gebieden ook geen plaats voor sportevene menten als mountainbikewedstrijden of beachgolfen. Op warme dagen zweeft het strand bij Renesse boven een luchtspiegeling, maar bijna altijd weerspiegelt de lucht in het water op het strand. Door het vlakke ver loop, de aanwezigheid van de strandrug en de hoogte van de zoetwaterbei die zich vanuit de duinen tot onder het strand uitstrekt, watert de vlakte slecht af. i,,atirii -j* ïs*. -v." 22

Sterna | 2016 | | pagina 22