Historische avond in Ouddorp Goeree-Overflakkee Burgerinitiatief 'Kust, Ruimte, Rust' brengt ruim 500 personen op de been De twaalf verontruste Ouddorpers die tot het 'Burgerinitiatief Ouddorp Kust Ruimte Rust' kwamen, hadden de stemming onder de bevolking juist aange voeld. De oproep in hun Nieuwsbrief voor de informatieavond van de 25e ok tober 2016 in de Dorpstienden in Ouddorp besloot met: "Komt allen! Het zou een heel slecht signaal zijn als er weinig mensen komen immers". De directe aanleiding tot de onrust was de dreigende uitbreiding van zogenaamde mini- campings en vooral het plan Verplaatsing sgebied, een door de gemeenteraad goedgekeurd bestemmingsplan dat B W carte blanche geeft om de bestem ming te wijzigen in 'Recreatie-Verblijfsrecreatie'. Welnu, van die opkomst stond men paf: niet alleen die twaalf initiatiefnemers, maar een ieder. Reken erop dat de autoriteiten, dus de leden van het gemeentebestuur die praten met projectontwikkelaars om opnieuw delen van Goeree te reserveren voor recreatiebouwsels, zich achter de oren hebben gekrabd. Lijkt het er niet op dat zich een recreatieve omarming voltrekt? Eerst de samenvoeging van de Recreatieschappen Grevelingen en Haringvliet tot het Schap Zuidwestelijke Delta. Dan de komst van het Droomfonds Haringvliet waarin - laten we het maar terughoudend stellen - het woord 'recreatie' toch opmerkelijk vaak valt. Voorts de goedkope condi ties waaronder banken langlopend investeringskapitaal beschikbaar stellen. Er waren trouwens meer signalen. Zo was er bij de lancering van het Droomfonds ook een aan investeerders gerichte oproep. Is de manier van den ken die resulteerde in het troosteloos bebouwde front dat de Belgische kust ontsiert via Zeeland bezig aan een opmars naar het noorden? Had niet een jaar eerder hare excellentie de minister van Waterstaat een uitspraak gedaan die de mogelijkheid opende naar een verdere bebouwing van onze kust? Goed, ze was teruggefloten, maar toch! Met die ontwikkelingen en zich welwillend opstellende autoriteiten aan je zijde kan men plannen makerij bij de recreatie-industrie nauwelijks kwalijk nemen. Ik ben bewoner noch recreant van Goeree, althans geen recreant in de traditionele zin van het woord, maar ik voel me wel met hart en ziel met 'de Kop' verbonden. Dat heeft te maken met het feit dat ik er sinds 1958 kom, waardoor Goeree ook een beetje aanvoelt als van mij met excuses aan de autochtonen. Die bewuste avond hoorde ik tijdens de autorit naar Ouddorp via de radio dat juist die middag het Kustpact was getekend. 'Zo, dat is alvast binnen', was mijn reac tie. Als gevolg van de enorme opkomst bij de Dorpstien den was er noch parkeerplek, noch een vrije stoel in de zaal. De sfeer die avond toonde duidelijk aan dat een breed front Ouddorpers diep doordrongen is van het feit, dat als gevolg van nieuwe op stapel staande recreatiebouw plannen de eigenheid van hun woonomgeving teloor gaat. Daarmee prentten ze o.a. hun bestuurders in dat deze niet alleen hebben te doen met vogelfreaks (waar van onlangs met enige arrogantie het vermoeden werd geuit dat, indien je ze een vogeleilandje geeft, ze zich verder wel koest houden, zie vorige Sterna). Via een alleszeggende fotoserie liet Jan Baks zien wat er op het spel staat. Ger de Groot van Natuurmonumenten vertelde over de slechte bezettingsgraad van het Punt- West Hotel en Beachresort, het megalomane recreatie project dat de Ouddorpers hun aloude Punt ontnam.

Sterna | 2016 | | pagina 24