Door Gerard Ouweneel bereiken kwalitatief eveneens grote hoogte, kwantita tief trouwens ook. Afgaande op het enthousiasme en de discussies die ontstonden in een kring Hagenaars na het rondmailen van een aantal van de door Kooij in de Haagse regio gemaakte platen, moeten er bij de collec tie van ruim 6000 negatieven en glasplaten die bij het Nederlands Fotomuseum berusten juweeltjes zijn, ook gezien vanuit een historische invalshoek. Hopelijk zal er geld en deskundige vrouw- of mankracht voorhanden komen om deze collectie te inventariseren, catalogiseren en digitaliseren. Kooij had gevoel voor het landschap waarin hij werkte. Zijn landschapsfoto's vertellen hun eigen verhaal. Deze bekijkend lijkt het erop, dat hij een profetisch inzicht bezat voor welke beelden later historisch waardevol zouden kunnen zijn. Gelet op de foto's van Niko Tinber gen van het De Beer-landschap in het boek Het Vogelei land (1930), kan het goed zijn dat Kooij de doordachte landschapsfotografie van zijn vriend Niko leerde. In dat geval was hij een eminent leerling, waarbij we zonder voorbehoud kunnen stellen dat hij zich later ontpopte als de hoffotograaf van De Beer. Schouwen Met de opening van het KLM-lijntje van Rotterdam-Waal haven naar Haamstede kwam Schouwen gerieflijk bin nen bereik. Kooij en zijn vrienden fietsten van Den Haag naar Waalhaven, waarna ze twintig minuten na vertrek in Haamstede stonden. De fietsen konden mee. De KLM opende deze route op 4 mei 1931. Op 2 juli 1932 ging Kooij voor het eerst aan boord. De volgende dag maakte hij zeven foto's op de Hil. De zaterdag daarop was het weer prijs. Hij filmde op de Hil en keerde 's maandags terug met de Stad Zierikzee, die om 15.00 uur afmeerde in Rotterdam. In Zierikzee filmde hij het vertrek van het passagiersschip. Doodjammer dat Kooijs films verloren zijn gegaan. Kooij, echtgenote Jans en Vijverberg op Schouwen in mei 1960. Fotograaf onbekend. Collectie Roald Kooij Schouwen en zijn vogels vielen zodanig in de smaak dat hij zaterdag de 17e opnieuw ging, nu vanuit Numans- dorp. Op de Eerste Hil in de Flaauwers Inlagen ringde hij een serie grote sterns en verder kokmeeuwen en schol eksters. Onze vriend heeft zijn hele leven tot op hoge leeftijd vogels geringd, zeer waarschijnlijk deed hij dat zonder ringvergunning. Uit een foto blijkt dat Kooij en zijn metgezellen tijdens hun verblijven op Schouwen hun tenten opzetten aan de dijkvoeten van de inlagen. wms- Frans Kooijmans maakte deze foto tussen 1932 en 1935 op het vliegveld van Haamstede. We zien o.a. de Douglas-Fokker DC2 PH-AKT van de KLM, genaamd 'Toekan'. Dit toestel werd in mei 1940 door de Duitsers gevorderd, waarna het dienst deed voor General Christiansen, Wehrmachtbefehlshaber der Niederlande. Collectie Roald Kooijmans. Kooij moet deze foto hebben gemaakt tussen 1928 en 1935. De kruisnetvisser is zeer waarschijnlijk Piet Berrevoets. Door het pachten van de Heertjes Inlaag kon deze er zowel de palingvisserij als de vogelarij exploiteren. De Heertjes Inlaag verdween in 1953 in het Gat van de Schelphoek. Attentie voor de z.g. Muraltmuurtjes op de zeedijk, die daar vanaf 1924 werden gebouwd. De vader van Teun Rosmolen had het toezicht op de bouw van deze muurtjes ter hoogte van het dijkvak bij Levensstrijd. Met dank aan verschillende infor manten. Collectie NF De geest was uit de fles en de volgende zomer vloog hij begin juni op en neer voor een paar dagen Schouwen. De briljante, in 1942 bij de Slag in de Javazee omgekomen Jan Joost ter Pelkwijk (Pelk) was toen zijn metgezel. Vijverberg en Kooij waren de 4e juni tot in de avond in de duinen bij Haamstede bezig met het fotograferen van bergeenden en tapuiten. Van de laatsten maakte Vijver berg bij die gelegenheid elf foto's. 31

Sterna | 2016 | | pagina 31