Jaaroverzicht zeldzame vogels Goeree-Overflakkee 2016 Zeldzame vogels Goeree-Overflakkee De laatste jaren neemt het zoeken en bezoeken van zeldzaamheden of dwaal gasten sterk toe in populariteit. Goeree-Overflakkee (G-O) is een door voge laars veel bezocht eiland met enorme aantallen vogels in een rijke diversiteit. Door zijn geografische ligging en de afwisseling van diverse landschapstypes trekt het niet alleen veel aantallen en soorten, maar ook diverse dwaalgasten of zeldzaamheden. Elke vogelaar herkent het wel, dat gevoel na de vondst van een soort die je nooit eerder had gezien in je telgebied of lokale vogelgebied. Daarnaast zijn er fanatieke vogelaars die specifiek zoeken naar die ene nieuwe soort voor het eiland of een dwaalgast tijdens de trek. Het vogelen is divers, nooit saai en kan overal. Het vinden van een dwaalgast of zeldzame soort is voor de meeste vogelaars als een kers op de taart. Daarom dit overzicht, om zo een beeld te krijgen van het afgelopen jaar. 2016 zal de boeken ingaan als een spannend en goed jaar wat betreft dwaalgasten en zeldzaamheden. Het begon al in de winter met Europese kanaries, fraters, een dwerggors en de (terugkerende) flamingo's bij Battenoord. Van heinde en ver trok dit honderden belangstellenden. Maar daar bleef het niet bij. In dit artikel bespreken we alle soorten waarvan minder dan tien exemplaren zijn waargenomen op G-O. Daarnaast wordt er kort stilgestaan bij opmerkelijke gevallen en bij soorten die de afgelopen vijf jaar flink afnamen. Ralreiger Op 5 juni was Mark Hoekstein aanwezig op de Scheelhoek voor zijn broedvogelronde toen hij een ralreiger opstootte. Dit betreft het tweede geval voor G-O, na een eerder in 2001 op de Hellegatsplaten. De vogel bevond zich in afgeslo ten terrein. Vale gier Op 31 mei werd door M. Vermeulen een vale gier gemeld in de Eendragtspolder te Stellendam. De volgende dag werd hij teruggezien ten westen van Melissant. De vogel verbleef tot 3 juni rondom het dorp Melissant en trok veel bekijks. Dit betreft het eerste geval voor G-O. De vogel was geringd en was in de week hiervoor aanwezig op Texel, waar hij ook in 2015 kortstondig verbleef. Hij is afkomstig uit Spanje. Steppenkiekendief Op 24 september fotografeerde Merijn Loeve een overvliegende eerstejaars steppenkiekendief. Ondanks de landelijke toename van deze soort tijdens de trektijd blijven waarnemingen op G-O wat achter. Dit betreft nog maar het derde geval voor het eiland. Aziatische goudplevier Op 4 februari vond George Tanis in 't Volgerland een Aziatische goudplevier in winterkleed. Dit betreft het tweede geval voor G-O en het eerste wintergeval voor Zuid-Holland. De vogel liet zich tot 19 maart onregelmatig zien in een groep goudplevieren in 't Volgerland en in polder Oude Oostdijk. Op 20 juli vonden René van Loo en Pim Wolf een adult zomerkleed Aziatische goudplevier op de Slikken van Flakkee. De vogel bevond zich op dezelfde locatie waar in 2011 rond die datum het eerste geval werd gevonden. Grijze Strandloper Op 25 juli telde Sander Lilipaly vogels op de Kwade Hoek toen hij een 'kleine grijze' strandloper in beeld kreeg. De vogel vloog helaas te vroeg op om een 100% determinatie vast te stellen. Gelukkig vond hij de vogel later die ochtend terug. Dit betreft het eerste geval voor G-O en het elfde voor Nederland. De vogel liet zich tot halverwege de middag fraai zien. 38

Sterna | 2016 | | pagina 38