Door George Tanis, Robbin van Dijk en Dirk van Straalen Zwarte specht Op 9 september zag Ingrit Raven een zwarte specht in het bos achter de Breede Gooi te Dirksland. Helaas lukte het haar niet de vogel op de foto vast te leggen. Dit betreft de tweede waarneming voor G-O, na een eerdere in de Bokkepolder van Ouddorp in '94. Kortteenleeuwerik 6 en 7 mei gaan de boeken in als de dagen van de kortteenleeuwerik. Tim van Oerle en O.van Herwaar den documenteerden twee overtrekkende vogels en de dag erna deed George Tanis dit dunnetjes over. Dit betreffen de eerste drie gevallen voor G-O, allen in de duinen van Ouddorp. De waarnemingen gingen ge paard met een dagenlang aanhoudende (zuidoosten wind welke voor een enorme hoeveelheid schaarse en zeldzame doortrekkers zorgde. Vale braamsluiper (Humes' braamsluiper) Op 22 oktober vond Robbin van Dijk tijdens het te rugzoeken van een eerder gemelde Pallas' boszanger een vale braamsluiper (Humes'). De soort was met wat moeite tot de 31ste waar te nemen in een klein bosje op het Flaauwe Werk te Ouddorp. Naar alle waarschijnlijkheid betreft dit de ondersoort, dit zou het tweede geval voor Nederland zijn. Van de vogel is DNA verzameld om de herkomst te achterhalen. Vale gier. Foto: Jan Baks Overige soorten Op 14 oktober werd de zesde zwarte ibis voor G-O gefotografeerd op de Hellegatsplaten. Een koereiger bevond zich op 4 april op de blokkendam van het haventje noord aan de Brouwersdam. Van 5 tot 14 juli verbleef een koereiger in de Koudenhoek. Deze kreeg op 13 juli kortstondig bezoek van een tweede vogel. Op 1 november dook een exemplaar op tussen de koeien op de Slikken van Flakkee. Een hoger dan normaal aantal doortrekkende roodpootvaiken leverde op 9 en 10 mei een exemplaar in de Middeldui nen op. Een rode wouw met wingtags uit Wales zwierf van 15 tot 19 maart tussen Stellendam en de Slikken van Flak kee. Dit was de eerste projectvogel die de Noordzee is overgestoken. Op 15 en 16 mei was een breedbekstrandloper aanwezig op de Krammersche Slikken. Een grote burgermeester was op 30 januari kortstondig aanwezig op de Brouwersdam. Het aantal meldingen neemt de laatste tien jaar af. De welbekende terugkerende zwarte zeekoet van de Brouwersdam was tot 12 april aanwezig. Op 25 november keerde de vogel terug op zijn oude plek. Dit is naar alle waarschijnlijkheid zijn vierde winter op deze locatie. Op 26 mei vloog een bijeneter over de Kwade Hoek en op de 28e vlogen er drie over de Preekhilpolder. De aantallen waarnemingen op G-O blijven opmerkelijk genoeg wat achter bij de landelijke trend. Een paartje buidelmezen deed een broedpoging in het Groote Gat. Helaas werd het nest gekraakt door een winterkoning. Hoogst opmerkelijk was de strandleeuwer ik welke zich op 23 juli liet zien op de Krammersche Slikken (west). Dit betreft het allereerste gedocumenteerde zomergeval voor Nederland. Een witkopstaartmees werd gefotografeerd op 11 februari in een tuin te Middelharnis. De eerste gedocumenteerde Siberische tjiftjaf liet zich op 5 november zien en horen in Polder Nieuwenoord. Op 22 oktober liet een Palias' boszanger zich leuk zien op het Flaauwe Werk te Ouddorp en op de 29e een tweede vogel nabij de vuurtoren van Ouddorp. Een grote karekiet keerde terug naar de locatie waar hij zich in 2014 ook liet zien en horen aan de Philipshoofdjesweg te Dirksland. Een man roodmus liet zich goed zien en horen van 16 mei tot 25 juni op de Slikken van Flakkee (noord), soms in ge zelschap van een vrouw. Op 16 mei liet een andere man zich horen op de Scheelhoek. Op 2 januari werd een dwerggors gevonden bij Battenoord. Hij werd tot de 19e regelmatig gezien door opltttendc vogelaars. Op 26 oktober trok een dwerggors over de trektelpost van Ouddorp en op 24 november vloog t r ctn ovci het Springertduin. 39

Sterna | 2016 | | pagina 39