Een ontmoeting met... Henk W. Dalebout coördinator Actief Terreinbeheer Natuurmensen Schouwen-Duiveland En je eerste contacten met de Natuur- en Vogelwacht? Ik was al zeventien, maar mijn vijf jaar jongere broer zat bij de Jeugd Natuur- en Vogelwacht en kreeg dus de Dwergstern in de bus. Dat moet gekomen zijn door Adrie Koppenol, agent uit Serooskerke en huisvriend (en voormalig actief lid, red.). Zelf was ik nog niet actief, maar Koppenol nam mijn broer mee naar de Flaauwers Inlagen om vogels te kijken. Mijn broer maakte niet al leen mij enthousiast, ook mijn vader is toen lid van de Natuur- en Vogelwacht geworden. Daarmee had de NVSD zijn intrede in huize Dalebout gedaan. Je zou kunnen zeggen dat mijn interesse voor het bui tenleven en de natuur latent aanwezig was. Ik herinner mij dat ik vooral geïnteresseerd was in van alles als het de eigenheid van Schouwen betrof. En toen vond je je stek bij het terreinbeheer? In Ons Eiland van oktober 1990 stond een oproep om te helpen bij het rooien van struweel in het Konijnencircus in de Verklikkerduinen. Nou, dat was wat: had je legaal entree tot verboden gebied! Het was een leuk gezelschap met Harry Verkaart en Gerard Brand als coördinato ren. Beroemd was de pompoenensoep die Harry altijd maakte op onze terreindagen. Ik had het er prima naar mijn zin en toen er in 1994 een nieuwe coördinator no dig was, ben ik het geworden en gebleven. En nu is de werkgroep op het eiland bijna niet meer weg te denken. Wij werken samen met de Stichting Landschapsbeheer Zeeland, het waterschap, Staatsbosbeheer en de gemeen te en hebben een jaarprogramma opgesteld. Natuurmensen is een vaste rubriek in Sterna. In een vraaggesprek maken we kennis met mensen die een specia le rol spelen in het behoud van natuur en landschap op Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Op een mooie oktoberochtend zit ik bij Henk thuis in Zierikzee achter de koffie. Henk is specialist procestech nologie bij Zeelandia en misschien wel van de weerom stuit: als het even kan, en zeker in de weekenden, is hij buiten. Kan je iets vertellen over je jeugd en hoe je bij onze na tuurver eniging bent gekomen? Op 16 april 1958 ben ik geboren aan de Zuidwelleweg in Noordwelle en daarmee ben ik de laatste jongen die geboren is in de zelfstandige gemeente Noordwelle. Aan die zelfstandigheid kwam een einde door de gemeente lijke herindeling in 1961. De eerste zes jaar heb ik daar gewoond en erna in een nu gesloopt huis onderaan de dijk van de Ramp weg 22. Ik ben dus in het buitenge bied opgegroeid en daar moet mijn interesse voor het buitenleven zijn ontstaan. Je moet je voorstellen, nog geen Brouwersdam en een open Grevelingen. Er lagen altijd allerlei soorten aanspoelsel uit zee op het strand voor de Haard en wij waren als jochies eigenlijk altijd op het strand te vinden om te struinen. Ik denk wel eens terug aan het doodstille strand van toen, moet je nu eens komen! m J 4 .lilli Bi

Sterna | 2016 | | pagina 4