Door John Beijersbergen Ook particulieren melden zich nog al eens, maar we zitten vol. We knotten wilgen op de Roterijdijk en bij de Driehoek, hooien tweemaal per jaar de Rietdijk, maaien Flaauwerseiland en zetten de elzen af in de meten bij Gadra en aan de Hogezoom. Had ik toch de eerste keer in een krantenbericht laten zetten dat het bij Gadra om werk aan een sterk verwaarloosde elzenmeet ging... Göh, ik heb toenmalig opzichter Bram Goudzwaard nog nooit zo boos gezien! Maar laten we wel wezen, in die tijd deden ook de grote natuurorganisaties veel minder aan beheer dan tegenwoordig. We kunnen wel zeggen dat door een grotere inspanning de kwaliteit van de na tuur, bijvoorbeeld in de duinen, sterk is toegenomen. Wat voor mensen zitten zoal in de werkgroep Actief Ter reinbeheer? Er zitten zowel pensionado's in als mensen die nog werkzaam zijn. Ook collega's van Zeelandia doen mee, maar jammer genoeg nog te weinig jeugd. Ook in die zin is de vorming van onze werkgroep met zijn bui tenactiviteiten voor jongeren van 12 tot 16 jaar niet te onderschatten. Jong geleerd is immers oud gedaan en ik ken er verscheidene waarbij het van invloed is geweest op hun latere studie- en beroepskeuze. Positief is dat we veel respons krijgen via de stagemarkt die georgani seerd wordt door de SMWO (Stichting Maatschappelijk Werk Welzijn Oosterschelderegio) op de Scholenge meenschap Pontes Pieter Zeeman. We proberen leerlin gen stage-uren te laten maken bij Actief Terreinbeheer. We waren daar laatst zeer populair en onlangs heeft een mooie groep zich aangemeld. Van belang hierbij is dat we een spandoek hebben laten maken dat veel aandacht trekt, omdat de mensen er op kunnen zien wat we al lemaal doen. Dat geldt ook voor de bezoekers van de jaarlijkse Dag van het Landschap bij de Molenberg, die we houden onder de vleugels van de grote NVSD. Kun je mij zeggen wat je zo leuk vindt aan het gezamen lijk werken in de natuur? Allereerst de saamhorigheid, maar ook het gezamenlijk iets moois maken. Het werken in de natuur geeft een kick en wanneer je als groep een klus geklaard hebt geeft dat voldoening. Natuurlijk ook wel, zoals het in Monty Python werd uitgedrukt, "And now something completely different!" vergeleken met je dagelijkse be zigheden. Je bent onderdeel van een grotere organisatie waar een ieder uit betrokkenheid met de natuur zijn of haar steentje bijdraagt. Dat kan door tijd te besteden aan vergaderen, uitvoeren van inventarisaties, schrijven van beroepschriften, maar ook door te werken in de natuur. Het is een tegenprestatie, een alibi om van die natuur te kunnen genieten. Het is goed dat dit podium er is voor mensen die buiten actief willen zijn. En dan bedoel ik niet al die lui die alleen maar de natuur consu meren door te wandelen en te fietsen, want die hebben we genoeg. Highlights voor mij zijn het opknappen van de vogelhil in de weel van Noordgouwe, het jaarlijks ge reed maken van de vogelhil in de Flaauwers Inlaag en de organisatie van de provinciale vrijwilligersdag met (een kleine) honderd deelnemers, waar ik de gouden jirizaag van de SLZ als Vrijwilliger van het Jaar kreeg uitgereikt. Ondertussen ben je ook nog penningmeester geworden van de NVSD. Heb je iets met cijfers en centen? Ja, ik herinner mij nog dat je mij in het voorjaar van 2014 vroeg om penningmeester te worden. De NVSD lag toen bestuurlijk een beetje op zijn gat en ik heb er niet lang over hoeven nadenken. Ik heb wel iets met boek houden en gegevens uitpluizen. Het heeft me nog aardig wat tijd gekost om de boel op orde te krijgen. Als je iets doet moet het goed en compleet gebeuren, en wie niet betaalt daar ga ik achteraan. En anders worden ze er uit geknikkerd! Wil je nog iets kwijt tot besluit? De werkgroep bestaat momenteel uit zestien zeer gemo tiveerde vrijwilligers, waarvan er altijd wel tien a twaalf aanwezig zijn. Ik wil hun namen noemen, want zonder hen is er geen werkgroep: Adrie, Ayham, Erik-Jan, Fred, Hannan, Harry, Maarten, Marco, Mary, Joera, Rinus, Ron, Ruud, Wies, Willem en Wim. Zij geven de werkgroep geleidelijk meer bekendheid op het eiland en dat is voor mij reden om vertrouwen te hebben in de toekomst Werken op Flaauwerseiland, 22 oktober 2016. Foto: Henk Dalebout.

Sterna | 2016 | | pagina 5