■ff «IF .v^ i - W m i gn Ea «38K >'■*,)&*- iftrssSsSta" i>>* Ml <*JSt Op de Korendijksche Slikken broedden tot rond 2000 100+ paren grutto's; nu circa 2000 paren brandganzen. Het zou een wetenschappelijk onderzoek waard zijn om na te gaan of er een causaal verband is tussen de verbrandgandisering van de Korendijk en de teloorgang van de weidevogels. Een van de karakteristieke soorten van Tuitendij vliet van vóór 1970 was de grutto. Van ie vogel' is nog slechts een schijntje over. Het zou de een ruim 'droomfondsbudget' zouden aar gels terug te krijgen. Deze voormalige produktiegrienden maken deel uit van dat reservaat de Oeverlanden Hollandsch Diep. In die grienden staan voormalige griendwerkersbehuizingen. Drie worden geschikt gemaakt voor overnachtingen. Voorts is het de wens van SBB om een reeds bestaande kanoroute uit te breiden. Terug naar het Haringvliet, naar de zuidrand van de Hoeksche Waard (HW), naar de Oosterse en Westerse Laagjes. De Oosterse Laagjes, gelegen tussen de Westerse Polder en Hitsertse Kade, herbergen waardevolle broedvogels waaronder kluten en grutto's. Voor de laatste soort is het terrein een van vier resterende broedlocaties in de HW. NM voert het beheer en heeft zich verzet tegen het idee om net ten noorden van de Oosterse Laagjes windturbines te plaatsen. Hope lijk komt NM ook in het geweer tegen plannen om deze Oosterse Laagjes te reserveren voor verblijfsrecreatie. De 'artist impression' van het toekomstige westen van de HW brengt deze knieval richting recreatie alvast in beeld. Natuurlijk, waar eindigt het realiteitsgehalte van een fantasie? Maar staat de Hitsertse Kade onder pro jectnummer 19 óók op het uitvoeringsprogramma van komende karweien in de HW-West? De Oosterse Laagjes zijn een Natura 2000-gebied, dus natuurbeschermers kunnen benieuwd zijn hoe waardevast die status zal gaan uitpakken. Een bekende projectontwikkelaar- annex-architect uit Ouddorp is betrokken bij het project Hitsertse Kade. Omdat op hoogtijdagen op Tiengemeten het parkeerterrein bij de pont in Nieuwendijk tekort schiet, wil NM op de westpunt van de Westerse Laagjes extra parkeerruimte scheppen. Als compensatie heeft de organisatie toegezegd elders op de Westerse Laagjes percelen piasdras te zetten. Verdroging, erosie, bosont wikkeling en verruiging zijn ontwikkelingen die opgaan voor de buitendijkse graslanden langs het Haringvliet. Die verwording geldt in het bijzonder voor de Koren dijksche Slikken. Met de huidige 2000+ broedparen brandganzen kunnen we voor dit terrein ook het begrip 'verganzing' toevoegen. De Spuimond waarvan de 466 hectare grote Korendijk deel uitmaakt, was lange tijd het paradepaardje van NM in Zuidwest-Nederland. De organisatie zag de negatieve omslag in het reservaat met lede ogen aan. Het is een buitenkansje dat uit het Droomfonds budget beschikbaar komt om een aantal zaken doordacht aan te pakken. Tot ruwweg de eeuw wisseling kon NM zich o.a. op de borst kloppen met de weidevogelrijkdom van de Korendijk. Nadien klapte deze in elkaar met in 2013 slechts 37 paren grutto's tegen nog 125 in 1998. Van alle buitendijkse graslanden lijken alleen een heringerichte Korendijk het in zich te hebben iets van de weidevogelrijkdom van weleer terug te krijgen. Versterking van de kwaliteiten als weidevo- gelgebied is een van de maatregelen die NM voor het gebied in petto heeft. Hopelijk krijgt die aanpak prio riteit. Een schets voorzag in een wandelroute tot op de Punt en kap van het sinds 1970 daar ontstane bos. Dat plan heeft NM laten schieten. De artistieke prenten die het Droomfonds visuele luister bijzetten zijn scheutig met boven het Haringvliet cirkelende visarenden. Wil len deze en/of zeearenden langs het Haringvliet gaan broeden, dan zullen er nestbomen moeten zijn. Daartoe lijkt het bos op de Punt van de Korendijk een optie, wel licht de enige nu de hoge bomen op Tiengemeten in snel tempo kapseizen. Bovendien wordt het steeds drukker op dit eiland. En daarbij komt dat projectnummer 18 van de plannen voor de HW-West de vestiging van een evenemententerrein op Tiengemeten beschrijft. (Te)veel recreatie? Afgezien van de geheel nieuw in te richten Leenheeren polder langs het Spui, staat er op de Scheelhoek en de Korendijk het meest te gebeuren. Waarschijnlijk is op deze locaties voor vogels de meeste eer te behalen. Met een gemiddelde hoogwaterstand van 0.65 NAP en een laagwaterstand van 0.35 NAP is het actuele tijverschil op het Haringvliet 30 centimeter. Naar verwachting zal na effectuering van het Kierbesluit dat verschil 34 cen timeter belopen (GHW 0.63 NAP respectievelijk GLW 0.29 NAP), ergo een winst van 4 centimeter. Dat is gering, zij het niet te verwaarlozen. De Beningerwaard op Putten alsmede de APL-polder en Oosterse Bekade Gorzen in de HW kregen eerder alledrie een open door gang met het buitenwater. i

Sterna | 2016 | | pagina 8