van ilt uitendijkse graslanden langs het Haring pan e eertijds grote populatie van 'onze nationale iver Het zou de terreinbeheerders sieren indien ze y enden om de grutto en andere weidevo- (Te?)veel recreatie: een hoogtijdag op Tiengemeten. Deze gebieden trekken behoorlijk steltlopers alsook wintertalingen, een van de karaktersoorten van voor 1970. Deze ontpolderde voormalige akkerbouwindijkin- gen richtte men zodanig in dat het maaiveld net tussen het huidige hoog- en laagwaterpeil in kwam te liggen, met als resultaat een effectieve tijslag, blijvend slik, steltlopers en minder beschikbare gronden voor ganzen met broedplannen. Op langere termijn kan sedimentvor ming de bodem weer omhoog brengen. De plannen voor zien erin om tot grootschalige afgravingen te komen, hetgeen een beloftevol visioen geeft naar de terugkeer van getijdenslikgebieden, zoet welteverstaan, richting Haringvlietsluizen zwakbrak. We zijn nieuwsgierig waar die vrijkomende grond heengaat. Afgezien van op te werpen richels vóór vooroevers zal het niet komen tot de aanleg van broedeilanden, zoals de vijf die Rijkswa terstaat eind vorige eeuw opwierp op de Ventjager. We kunnen ons afvragen of de aangezegde spiekkoepel zijn beloftes zal kunnen waarmaken. Een van de werven de droomfondsteksten luidt: "Natuurliefhebbers kunnen vanuit die koepel grote sterns, lepelaars en visdiefjes in hun kolonies van heel dichtbij beleven zonder ze te ver storen". En in een andere gloedvolle aanbeveling gaan vis- en zeearenden zich vanuit die koepel van dicht bij presenteren'Daar heb je ze weer', dacht ik. De Scheelhoekeilanden liggen te ver verwijderd van de plek waar de spiekkoepel is gedacht, zodat belangstellenden alleen van het beloofde sternspektakel kunnen genieten indien er frontloge voor de koepel een eiland komt. Nederland is er niet de natie naar om voor miljoenen aan gemeenschapsgelden te investeren in natuur en deze dan op slot te doen. Men behoefde dus niet over occulte gaven te beschikken om te voorzien dat de recreatie-industrie het 'nieuwe' Haringvliet zou vinden. De droomfonds-illustraties gaven trouwens al royale voorzetten. Op langere termijn zal moeten blijken hoe de gemeentelijke autoriteiten rond het Haringvliet om gaan met de sirenezang van de recreatie. En vooral hoe duurzaam alsdan de Natura 2000-voorschriften zullen zijn. De windturbinelobby heeft daarop overigens al iets gevonden: ze plaatsen hun bouwsels net aan de rand van de Natura 2000-zones. Resumerend kunnen we, met wat mitsen en maren en met uitzondering van de weidevogels, voor de avifauna van het toekomstige Haringvliet best beloftevolle zaken verwachten. En dat geldt zeker voor de trekvissen. Daarbij wél de voorwaarde dat de beroepsvisserij met haar netten en fuiken van de binnenzijde van de slui zen wegblijft, zodat de op en neer pendelende zalmen, palingen, steuren, grote marenen, finten en elften waarvoor zoveel is geïnvesteerd, niet op de visafslag belanden. En laten natuurbeschermers en - liefhebbers vooral niet denken dat we er nu zijn. Het Kierbesluit is, misschien, alleen het einde van een periode van verval en verwording. Om 'het oude getijdenlandschap in ere te herstellen' zal meer moeten gebeuren. Dus laten we erop vlassen dat het Kierbesluit een eerste stap zal zijn. Literatuur: - Anonymus 2016. Hoeksche Waard. De plek waar je wilt zijn. Gebiedsagenda voor de Hoeksche Waard - West/ Spuimonding. De aanpak: 2016 en verder. Gemeente Korendijk. - Barse, P.de G.L.Ouweneel 2016. De broedvogels van de Esscheplaat, een voormalige zoetwater getijden- griend langs het Hollandsch Diep. In press. - Buijsman, E. 2007. Een eersteklas landschap. De te loorgang van het natuurmonument De Beer. Uitgeverij Matrijs, Utrecht. - Huijzers, G. G.L.Ouweneel 2014. Een halve eeuw broedvogelonderzoek op de Korendijkse Slikken. Het Vogeljaar 62: 199-212. - Ouweneel, G.L. 1970. De ornithologische betekenis van de grasgorzen bij Den Bommel. De Levende Natuur 73: 25-31. - Swelm, N.D. van 1991. Broedvogels Noordelijk Delta gebied 1991. Uitgave van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Directie Zuid-West, Sector Natuur. 9

Sterna | 2016 | | pagina 9