DE BEROEMDE EN BEDREIGDE SLAAPGASTEN Dwergganzen hoppen door de delta Al vele jaren overwinteren er zeldzame dwergganzen (Anser erythropus) in het Oudeland van Strije4 gaan om maximaal 42 vogels. Waar de dwergganzen voorheen op hun najaarstrek een tussenstop m jaarstrek bij Petten in Noord-Holland, ziet het er de laatste jaren naar uit dat er iets is veranderd strakke lijn richting naar en van de 'oase' van het Oudeland in de Hoeksche Waard naar Scandinavi aandacht voor de dwergganzen geweest in de landelijke media. Het is goed om af en toe te onderstr degelijk bijzonder is. Voordat je het weet vergeet men anders de vogels te beschermen. f)e I Zeldzaam Die bescherming is wel nodig want dwergganzen zijn zeld zaam, ook op wereldschaal. De gehele populatie van de Europese Unie overwintert in de Nederlandse delta. Een paar percelen in het Oudeland van Strijen zijn uiterst populair bij de dwergjes. Bij stabiel winterweer zijn ze bijzonder honkvast. Er zijn vermoedelijk twee redenen waarom ze het Oudeland verkiezen. Het 'hobbel-de-bobbel' greppelland van dit gebied doet bijna denken aan het grasland uit 'grootmoeders tijd', een landschapstype dat nagenoeg verdwenen is uit Nederland. De waterstanden staan hier relatief hoog en er heerst absolute rust gedurende het winterseizoen. Hier zien we hoezeer de re servaatfunctie zijn vruchten afwerpt! Bovendien hebben de be dreigde weidevogels er in het voorjaar ook baat bij. Daarnaast is de ligging van het Oudeland natuurlijk ideaal: de Hoeksche Waard wordt omgeven door grote deltawateren, ebleken is dat dwergganzen regelmatig de nacht op de Ventjagerspla ten doorbrengen, een van de grootste ganzenslaapplaatsen van het noordelijk Deltagebied. Vanaf de wal krijgen we moeilijk zicht op dit platencom- plex, zodat het niet meevalt ze daar ook aan te treffen. Uit zendgegevens blijkt dat ze zich op de Ventjager vooral ophouden in de buurt van het Ouweneeleiland. De afstand van het Oudeland tot de Ventjagersplaten bedraagt he melsbreed 15 kilometer. De meeste ganzen verlaten tijdens de ochtendschemer hun slaapplaatsen. Doordat de laatste jaren enkele dwergjes werden voorzien van satellietzen ders weten we waar en wat ze uitspoken, ook s 'nachts. Hanna Bij de drie 'gezenderde' exemplaren die eind september 2016 in het Oudeland arriveerden bevond zich Hanna, een dwerggansdame op leeftijd, die zomer 2016 in Zweden was gezenderd. Al een paar dagen na aankomst, op 29 september, bleef de zender vanaf één plek in het Oudeland signalen geven, wat erop duidde dat er iets mis was. Half oktober gingen een paar anserofielen op zoek, waarbij ook Ronald In 't Veld van Staatsbosbeheer. 14

Sterna | 2017 | | pagina 14