ten van de Ventjager Tekst: Thomas van der Es en Gerard Ouweneel. Foto's: Hans Gebuis. erd dinav derstr- Strijeh- In het winterseizoen van 2016/17 lijkt het te aakten bij Anjum in Friesland en op hun voor- pe 'dwergjes' slaan Anjum over en trekken in een jé. De afgelopen maanden is er meerdere malen '.pen dat iets, dat bijna normaal lijkt te worden, wel IÜ""TT1 Normaal zijn juist dit de plekken waar ganzen tij dens het foerageren kunnen drinken. In een uiterst geval kan dat nog in de vaart of in andere kleine plas sen, maar bij een beetje serieuze vorst houdt dat op. De familiegroepjes dwergganzen reageren hier direct op en sinds kort weten we waar ze dan tijdelijk uithangen. Tussen 26 en 28 januari 2016 verbleven minimaal 42 vogels in de omgeving van het knooppunt Klaverpol der, Moerdijk. Ook graslandpercelen ten westen van Lage Zwaluwe direct onder de dijk van de Amer, waren populair. De vogels werden daar ontdekt door boswach ter Theo Muusse van Staatsbosbeheer. Op 12 februari, toen er weer een vorstinval plaats vond, ontdekte Bas Verhoeven 25 dwergganzen in dezelfde polder. In 2012 werden er ook al groepjes dwergganzen op gemerkt op dit noordelijke randje van Brabant. Toen zagen Thomas van der Es en Theo Muusse dat de vogels regelmatig het water opzochten om te gaan drinken. De afgelopen winter sliepen ze volgens zendermeldingen in het Zuid-Maartensgat in de Dordtse Biesbosch. De groep bleef daar precies tot het moment van dooi, om vervolgens weer te gaan 'greppelen' in het Oudeland en te slapen op de vertrouwde Ventjager. ftop ITi al id ns e n ad )k Het viel niet mee het kadaver te vinden maar na enkele zoektochten lukte dat Sander Moonen, die de dode Hanna aantrof in een slootkant. Sander nam het al kwalijk rie kende kadaver mee naar Wageningen voor nader onder zoek naar de mogelijke doodsoorzaak. Daarbij had hij het ongeluk in een file terecht te komen waardoor hij, al wachtend, bijkans zijn auto uit stonk. Vastgesteld werd dat de omgekomen Hanna in ieder geval metaal in zich had, hetgeen zou kunnen duiden op hagel. Indien juist, is het belangrijk te weten waar ze deze zou hebben kunnen opgedaan. Dwergganzen zijn beschermd, ook in het Oude land van Strijen, de slaapplaatsen in het Hollandsch Diep/ Haringvliet en de Dordtse Biesbosch. Vorst veroorzaakt verhuizing De afgelopen winter hadden we een paar maal te maken met vorst. Van een echt strenge winter was geen sprake, maar ijsvorming zorgde ervoor dat het Oudeland van Strijen 'opdroogde'. »,-• v ■HWi Miljoenenpubliek Het bijzondere verhaal van de dwergganzenpopulatie uit Zweeds Lapland kreeg in de winter van 2016 en 2017 de aandacht die het verdient. Natuurbescherming is hier uitgelopen op vakkundig maatwerk. Het lijkt nog te werken ook en dit project is een mooi voorbeeld van grensoverschrijdende natuurbescherming en samenwer king. In januari 'ontplofte' een videoblog dat boswach ter Thomas van der Es maakte met RTV Rijnmond. Het gevolg was een item in het NOS Journaal van acht uur. Enkele weken later kwam Vara's Vroege Vogels een uit gebreide reportage maken met de broers Van der Linden en Gerard Ouweneel. In korte tijd dus mooie positieve ganzenaandacht in de media, hopelijk komt het in de nabije toekomst de bescherming van de 'dwergjes' ten goede. Dat hebben ze ook hard nodig, al was het alleen maar omdat op voorstel van de gemeente Cromstrijen de provincie Zuid-Holland negen megawindturbines heeft geprojecteerd op hun vliegroute tussen het Oude land van Strijen en het Hollandsch Diep-Haringvliet. 15

Sterna | 2017 | | pagina 15