|0£J Bij het aanleggen van de dijk voor de caissonhaven kwam er ook nogal wat zand over de aangrenzende slikken. Na de afsluiting van de Grevelingen werd dit gedeelte van het drooggevallen gebied ingezaaid met gras en werden stroba- nen ingeëgd ter bescherming van het gewas en het vastleg gen van stuivend zand. Hierdoor ontstond een opvallend rasterpatroon van ruggetjes en laagten zoals dat op meer dere locaties in de Grevelingen te vinden is. Niet of juist wel begrazen maakte het verschil tussen waar struweel ontstond en waar het open grasland bleef. Dit meer zandige gedeelte was vrij snel ontzilt en heeft dan ook dezelfde schrale bloemrijke vegetatie als die we op de eilanden in de Grevelingen vinden, met veel moeraswespenorchis, parnas- sia, herfstbitterling, rietorchis en vleeskleurige orchis. Aanvankelijk waren de drooggevallen slikken ontsloten door een weg die vanaf de route naar de oude veerhaven naar twee oevergedeelten middenin het gebied liep. Patroon Slikken van Bommenede in 19/2 Deze weg bleek echter zeer onderhoudsgevoelig en het gebruik ervan had een negatieve uitstraling op de omringende natuur. Vandaar dat men begin negentiger jaren besloot tot herinrichting, waarbij een puntje tegen het uiteinde van de oostelijke havendam voor recre atie geschikt werd gemaakt. Het overige gebied wordt sindsdien beheerd door middel van seizoenbegrazing met runderen. Weids zijn de laaggelegen, met kreken doorsneden vlakten die nog enigszins onder invloed van het zoute Grevelingenwater staan. Over een grote oppervlakte ko men hier zilte pioniersvegetaties voor die in de nazomer en herfst het gebied een kleurig uiterlijk bezorgen. Meer naar de dijk toe neemt riet een belangrijke plaats in en nog dichterbij is er sprake van struweel en enig geboom te. Overigens houdt Staatsbosbeheer het uitzicht op het gebied vrij door de bomen zo nu en dan af te zetten. Patroon Slikken van Bommende in 2016 21

Sterna | 2017 | | pagina 21