Door Johan Everaers Geen woord over roepende zwanen en zou de dichter dat roepen hebben gehoord, dan had hij dat ongetwijfeld in het gedicht verwerkt. Nu lezen we over het geluid van vleugels en dat is karakteristiek voor de zwijgzame knobbelzwaan (Engels: Mute swan!). De foto op de gedichtenpagina toont kleine zwa nen op het ijs van de Geule tussen Oosterland en Ouwerkerk. In 2015 stelde ik voor het eerst vast dat die kreek door kleine zwanen werd gebruikt als slaapplaats en de winter daarvoor in een in laag. Voor de nacht benutten ze dus niet alleen grote open gebieden zoals de Veermansplaat in de Grevelingen, de noordoever van het Volkerak of de Ventjager in het Haringvliet, maar slapen ze zelfs in kleine rustige gebiedjes zoals het Diepe Gat tussen Ouwerkerk en Zierikzee (mede deling René van Lo). Het maximum aantal kleine zwanen dat afgelo pen winter tegelijkertijd op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee verbleef, was tot 1 febru ari (de kopij-deadline voor Sterna) niet groter dan 150. Het accent lag op Duiveland ten zuiden van de Rijksweg. Wilde zwanen bleven trouw aan de omgeving van Zonnemaire, waar ze samen konden worden gezien met kleine zwanen. Mis ter Bond, kleine zwaan 007T, toonde ook dit jaar weer aan dat kleine zwanen op Schouwen-Dui veland afhankelijk van rust en beschikbaarheid van voedsel op diverse plaatsen verblijven. De aantallen kleine zwanen nemen ieder jaar weer wat verder af en dat is niet alleen een gevolg van de krimpende populatie en de afname van geschikte voedselbronnen wegens vroegtijdig ploegen van aardappel- en bietenpercelen. Op grond van ringaflezingen wordt de toename van overwinterende kleine zwanen in Frankrijk en Griekenland mede verklaard door de afname in onze streken. Literatuur Carette, H., Jean Sibelius, opus 44, Sterna 3, jaar gang 61, 2016. Linnartz, E. en J. Everaers, James Bond op de Slikken van Flakkee, Sterna 1, jaargang 57, 2012. IrelandBirds, www.birdwatchireland.ie/Irelands- Birds/Swans. Tijsen, W., Kleine Zwanennieuws, internetnieuws- brieven. Yeats, W.B., Al keert het grote zingen niet terug, Wagner Van Santen, 1999. Yeats. W.B., The Wild Swans at Coole, The Little Review juni 1917. 23 Ierlandin het westen, ongeveer zestig kilometer ten noorden van Lime- ilde zwanen in Ierland is het aannemelijk dat de Wild Swans van Yeats ide wild. zwaan (Cc), die behoort tot de IJslandse populatie, vliegt recht- lrittann| maakt deel uit van dezelfde populatie als 'onze' kleine zwaan, iele gedtht nog eens, dan denk ik dat het ook zou kunnen zijn dat Yeats taling vjn Jan Eijkelboom lezen we: roepentijdens de vlucht: een bekend fenomeen voor vogelaars die zien èn>ooral horen vertrekken naar de slaapplaatsen. De twee regels cwanen.in de oorspronkelijke versie blijkt er dan eigenlijk weinig twijfel elzwanen zijn: >gstreste-) van een perceel winterpeen tussen Zonnemaire en Noordgouwe.

Sterna | 2017 | | pagina 23