Johannes Goedaert Fijnschilder en Entomoloog Door Jan Baks In 2017 is het 400 jaar geleden dat Johannes Goed aert in Middelburg werd geboren. Hij was fijnschilder en bestudeerde het leven van vele insecten. Het lijkt nu vanzelfsprekend, maar in de 17e eeuw dachten de geleerden aanvankelijk dat insecten spontaan, door rotting, konden ontstaan. De gedaanteverwisseling van rups tot pop en vlinder was nog niet bekend. Goed aert deed ruim dertig jaar onderzoek en ontdekte op die manier de wonderlijke ontwikkelingen in het leven van vlinders en andere insecten. Bovendien legde hij de verschillende stadia vast in tekeningen. Vanaf 1660 zijn er drie fraai geïllustreerde publicaties uitgegeven met zijn bevindingen onder de titel "Metamorpho sis Naturalis". We kunnen dan ook wel zeggen, dat deze bewoner van Middelburg de grondlegger is van de insectenkunde, de entomologie. Dit is des te meer bijzonder, omdat hij geen academische opleiding had gevolgd: hij verzamelde zijn kennis geheel door ei gen waarnemingen, ofwel "Uyt eygen ervarentheyd". In zijn tijd werd hij wel op waarde geschat. Dat bleek toen de Staten van Zeeland hem een bedrag schonken om de publicatie van zijn boek mogelijk te maken. Door deze publicatie is de bekendheid van deze Zeeuw duide lijk toegenomen. Tegelijk met de opening van een tentoonstelling over zijn werk in het Zeeuws Museum verscheen het boek "Johannes Goedaert Fijnschilder en Entomoloog", sa mengesteld door Kees Beaart. Het bevat een hoofdstuk over zijn schilderkunst met een aantal fraai gekleurde afbeeldingen, een hoofdstuk over de tijd waarin hij leef de en een met etsen die insecten die hij bestudeerde tot onderwerp hebben. Sommige afbeeldingen bevatten ook sluipwespen. Door zijn observaties ontdekte Goedaert dat er uit sommige rupsen die verpopten geen vlinders kwamen, maar vliegen. Daar was hij heel verbaasd over. Meer dan vijftig jaar later kwam men erachter dat sluip- westen eitjes kunnen leggen in een rups of een pop. Het is een mooi uitgevoerd boek, maar als je naar de omslag kijkt word je wel een beetje op het verkeerde been gezet. Het ziet eruit alsof het een eenvoudig vlinderboekje is, maar niets is minder waar. Bij het openslaan ontdek je al gauw de waarde van dit fijn geïl lustreerde boek met goed gedocumenteerde kennis over vlinders en andere insecten. Wel is het jammer, dat de kleuren van de dagpauwoog die op de voorkant staat niet overeen komen met de werkelijkheid. In het boek staat een schilderij van een collega-schilder (blz.48), waarop deze vlinder wel in de juiste kleuren is afgebeeld. Het zou beter zijn geweest als een van de omslagen van de originele Metamorpho sis was gebruikt. Hiervan staan fraaie voorbeelden af gedrukt in het boek. Dat zou meer recht hebben gedaan aan de inhoud. De tentoonstelling "Uyt eygen ervarentheyd" in het Zeeuws Museum te Middelburg is nog t/m 29 oktober te bezoeken. Zij is gewijd aan het levenswerk van Johannes Goedaert, een Zeeuw om trots op te zijn. De prijs van het boek bedraagt 17,50. Egnj Qw r Jo.VN^TS GOEi)AilTluS 4 Ticttrr W GTxTxi" r,„ 32

Sterna | 2017 | | pagina 32