In memoriam Henk Saeijs Door Gerard Ouweneel Voor ieder die een open oog heeft voor de natuur en daarvoor in onze delta op sjouw gaat, is het goed om stil te staan bij het overlijden van Henk Saeijs op 17 november 2016. Hij was een van de eerste biologen van de Deltadienst van Rijkswa terstaat. In die functie droeg hij veel bij aan de delta zoals deze zich thans aan ons presenteert, waaronder de zoute Grevelingen. Ook stuurde hij, na de grote zeegatafsluitingen van rond 1970, het onderzoek aan naar de milieueffecten daarvan. Daarbij gaf hij blijk over veel energie te beschik ken. Hij was een oorspronkelijk denker, die in zijn visies en aanpak gewend was over traditio nele denkpatronen heen te stappen. Voor de tijd dat schrijver met Saeijs regelmatig contact had en soms optrok, had deze al een op merkelijk leven achter de rug. Geboren in 1935 op Borneo in het toenmalige Nederlands-Indië door stond hij de jappenkampen. Terug in Nederland doorliep hij de Tropische Landbouwschool in De venter, waarna hij opnieuw naar Indonesië ging. Daarvan keerde hij in 1958 terug, waarna hij in Utrecht biologie studeerde. Bij de Deltadienst werd hij hoofd van de Afdeling Milieuonderzoek. Daarna, op 1 april 1982, ging hij naar de Hoofddirectie van Rijkswaterstaat. In dat zelfde jaar promoveerde hij op het proefschrift Changing Estuaries. Uiteindelijk werd Saeijs hoofdingenieur-directeur in Zeeland. Daar was hij ervoor verantwoordelijk dat op de vergaderagen da's 'ontpolderingen' kwamen te staan. De titel van zijn in 2015 verschenen biografie Stormloper in een delta is dan ook goed getroffen. Ik herinner mij zijn optreden bij de grote uitbraak van botulisme in de zomer van 1976, met honder den vogelslachtoffers op onder andere de Scheel hoek, de Ventjagersplaten en in de Biesbosch. Zijn biografie, geschreven door Leo Santbergen, ver scheen in 2015 onder de titel 'Henk Saeijs, Stormloper in een delta'. Gemeentebesturen raakten in paniek en belegden spoedbijeenkomsten met deskundigen. Henk Sae ijs was bij die bijeenkomsten standaard aanwezig en wist door zijn optreden en voorstel tot aanpak om de overal aanwezige vogelkadavers te verwij deren de onrust aardig te dempen. In 2000 werd hij benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. In 2006 legde hij zijn inzich ten vast in de bundel Weg van water.

Sterna | 2017 | | pagina 33