Schouwen-Duiveland Wanneer op een zonovergoten zomerdag atalanta's, distelvlinders, witjes en zandoogjes je tuin bevolken, dan stemt dat een ieder vrolijk. Ga je nauwkeuriger opletten, dan kom je er achter dat er aardig wat meer soorten dagvlinders te scoren zijn. Maar je moet echt je best doen om aan enige tientallen soorten te komen. Veel verder kom je niet, simpelweg omdat er in ons land maar zo'n 70 soorten dagvlinders voorkomen, en dat is inclusief een groot aantal zeldzame welke slechts op enkele locaties voorkomen... Nachtvlinders in Verrassende ver Nachtvlinders Hoe anders is dit met nachtvlinders! Daarvan fladdert minimaal het tienvoudige aan soorten rond in ons land. Reken je daar ook de micro's bij, dat zijn de hele kleine, dan komen we op een onvoorstelbaar aantal van ruim 2.400 soor ten in ons land. En dat alles speelt zich voor het overgrote deel af in de schemer of in het donker. Gelukkig mag ook deze diergroep zich verheu gen in een toenemende belangstelling. Tijd om een tip van de sluier op te lichten, maar dan ook niet meer dan dat. We doen dit aan de hand van waarnemingen door mede-auteur Maarten Sluij- ter die in 2016 op twee locaties inventariseerde: een tuin aan de Repel 7 en het Slotbos, beide in Haamstede. Nachtvangen Nachtvlinders komen op licht en op bepaalde geurstoffen af. Speciale lampen en zogenoemd 'smeer' helpen bij de ontdekking van deze on zichtbare, maar buitengewoon rijke nachtvlinder wereld. De speciale lamp wordt gericht op een wit, opgespannen laken of in een nachtvlinderval gemonteerd. De andere methode is het maken van een lokkend geurmengsel, de genoemde smeer welke bijvoorbeeld op boomstammen wordt gesmeerd. Deze substantie is meestal een mengsel van alcohol, banaan, suikers en allerlei toevoegingen. Bijna iedere nachtvlinderaar heeft zo zijn eigen 'geheime' samenstelling.... In deze bijdrage beperken we ons tot de twee vangstme thoden met licht: het laken en de nachtvlinder- val. De nachtvlinderval lokt met de genoemde lamp de nachtvlinders die via een taps toelopen de spiegel in een kist belanden. De kist is gevuld met oude eierdozen waarin de vlinders zich te ruste leggen. Macro- en micronachtvlinders Weliswaar niet wetenschappelijk, maar wel praktisch is deze indeling. Microvlinders zijn meestal kleiner dan macro's. Er is weliswaar enige overlap, maar bij micro's is de voor vleugellengte kleiner dan 10 mm. De macron achtvlinders worden onderverdeeld in zo'n twintig families. Zonder ze alle te noemen zijn de bekendste en omvangrijkste de span ners, uilen en pijlstaarten. Bij de micronacht vlinders worden tot nu toe zo'n vijfenveertig families onderscheiden. Daaronder min of meer bekende als bladrollers, licht- en gras- motten en mineermotten. Vangsten en determinatie Er is in totaal in 50 nachten gevangen, 47 in de Repel in de periode juni t/m oktober en 3 nachten in het Slotbos Haamstede eind juli. Het betreft hier dus slechts een deel van het jaar (vangstdata zie tabel 1). Toch zijn in die periode al ruim 250 soorten gedetermineerd! Naast algemeen voorko mende soorten als huismoeder, zwarte-c-uil en koolmotje, zijn er ook een paar heel interessante vangsten te melden. Van alle soorten zijn door Maarten foto's gemaakt. Eenvoudig te herkennen soorten worden direct vrijgelaten. Minder bekende soorten macro's en vooral micro's worden tijdelijk in passende potjes gedaan. Na gefotografeerd en gedetermineerd te zijn herkrijgen ook deze de vrijheid. Vermeldenswaard Het voert te ver om alle soorten hier te presente ren of te bespreken, zelfs niet in tabelvorm. We beperken ons daarom tot wat vermeldenswaardige vangsten. Van enkele opmerkelijke of fraai gete kende soorten plaatsen we ook een foto. 34

Sterna | 2017 | | pagina 34