Tekst: Maarten en Ted Sluijter. Foto's: Maarten Sluijter. X Cipresdwergspanner - Eupithecia phoeniceata Nog een dwergspanner, maar dit keer eentje met een sterkere teke ning op de voorvleugels: dit maakt verwarring met andere soorten niet moeilijk. Het is een zeer zeldzame soort, die pas in 2005 voor het eerst in Nederland is waargenomen in Oost-Souburg. Daarna werd de soort af en toe waargenomen op enkele plaatsen in Zee land en elders in het land. Vorig jaar ving ik deze soort voor het eerst in de tuin, dat betrof de 19e waarneming voor Nederland. Dit jaar ving ik in totaal drie exemplaren van deze soort.. Esdoorndwergspanner - Eupithecia inturbata Een weinig aansprekende soort vanwege het bruinachtig en grij zige voorkomen, uit de familie van de spanners. Deze soort is sinds 1989 bekend uit de duinstreek van Zuid-Holland. Sinds dien wordt de soort verspreid over het land vaker waargeno men, vooral in Zuid-Limburg. Op 26 juli ving ik deze soort in het Slotbos, dit betrof de eerste waarneming voor Zeeland! Bijna twee weken later, op 8 augustus, zat er ook een exemplaar in de lichtval in de Repel. Florida-uil - Spodoptera exigua Een dofbruine uil met een opvallend smalle voorvleugel. Het is een zeldzame trekvlinder uit Zuid-Europa waarvan bijna jaar lijks enkele exemplaren worden waargenomen, vooral in de zuidelijke kuststreek. Komt veel voor in gebieden met glastuin bouw, waar de soort soms een plaag kan zijn in kassen. Dit jaar zijn er in Nederland vijf exemplaren waargenomen, waarvan twee in de Repel (18 25 augustus). Windepijlstaart - Agrius convolvuli Een grote pijlstaart met een muisgrijze grondkleur, een vrij zeldzame trekvlinder uit Zuid-Europa die in jaarlijks wisselende aantallen overal in het land kan worden waargenomen. Soms worden ook trekkende vlinders boven zee waargenomen. Dit jaar was een uitzonderlijk goed jaar voor de soort, wat blijkt uit de statistieken van waarneming.nl. Kadeni-stofuil - Caradrina kadenii Een trekvlinder die warme open, zandige plaatsen in de duinen en langs bosranden prefereert. Het is een zeldzame soort, die in 2006 voor het eerst in Nederland is vastgesteld. Sindsdien wordt hij jaarlijks gezien, vooral in Zeeland en Limburg. 35

Sterna | 2017 | | pagina 35