Natuurmensen Goeree-Overflakkee Een heerlijk ochtendzonnetje prikt in mijn rug als ik 's-ochtends aanbel bij de pastorie van de Remonstrantse kerk in Sommelsdijk voor een gesprek met Bram Schrier. Tijd voor een ge sprek met de voormalige en langstzittende voorzitter van de NLGO. De samenhang, de ecologie, ontbrak nog voor een groot gedeelte. Ook miste ik de factor mens, en ik denk dat ik daarom omzwaaide naar theologie, waarbij mijn interesse lag in de pastorale zorg. Grieks en Latijn waren natuurlijk onderdeel van de studie, en daar struikelde ik over. Ik kom uit een heel gewoon gezin, en mijn vader vond dan ook dat ik dan maar eens werk moest zoeken. Ik vond een baan in het maatschappelijk werk, en werkte jarenlang bij de Raad voor de Kinder bescherming als raadmaatschappelijk werker, met de status van ambtenaar van Justitie. Een prachtige tijd heb ik daar gehad. Maatschappelijk werker was een vrij beroep, iedereen kon zich zo noemen, maar er was wel een actieve beroepsvereniging. Daarin ben ik ook heel actief geweest. Die vereniging richtte een register op van maatschappelijk werkers met eisen die aan de beroepsbeoefenaars gesteld mochten worden en conse quenties als niet aan de code voor dit beroep voldaan werd. Boven is er koffie en vragen stellen hoeft niet, want Bram steekt meteen van wal: "Ik ben in Twente geboren, opge groeid in Utrecht en had altijd al een flinke dosis interesse in de natuur. Niet dat ik tijdens mijn middelbare school tijd lid was van natuur-jeugdorganisaties, maar wel verza melde ik toen al schelpen, en later schedels en skeletten. Ik heb ook lange tijd aquaria gehouden met inheemse zoetwatervis zoals bittervoorntjes en snoekjes. Dat zou nu verboden zijn. Iets zo Hollands als stekelbaarsjes, machtig is dat om het paar- en broedgedrag zo te kunnen zien. In 1961 ging ik in Utrecht biologie studeren: leraar wor den of werken in een laboratorium was in die tijd het toekomstbeeld voor een biologiestudent. Je begint dan met werkcolleges tekenen en snijpractica. Ik herinner me professor Kipp nog goed, hij 'deed de ongewervelden'. Hij deed mij altijd denken aan Pierre Janssen, Kipp was net zo inspirerend. Toch ontbrak er iets aan deze studie voor mij: in mijn tijd was biologie voornamelijk soortenkennis. 6

Sterna | 2017 | | pagina 6