Door Ed van Wijk Natuurmensen is een vaste rubriek in Sterna. In een vraaggesprek maken we kennis met mensen die een speciale rol spelen in het behoud van natuur en landschap op Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Na mijn studie bleef ik eerst in Utrecht, maar na een aantal jaren zijn we in Middelharnis gaan wonen. Mijn vrouw Wilma komt hier van het eiland. Voor de meeste maatschappelijke organisaties was het eiland in die tijd als een zendingsgebied: men ging er met de boot heen voor een dag, en aan het eind van een dag praten met de lokale vrijwilligers ging men weer met de boot terug. Ik was daarentegen iemand die in het gebied woonde. De eerste anderhalf jaar woonden we in een huisje achter de Flakkeesche Bazar. Daarna zijn we in Som- melsdijk in de pastorie van de Remonstrantse kerk gaan wonen. Het woonhuis is boven de kerkzaak Zeil was ik hervormd, maar ik ging met mijn vrouw hier naar de Remonstrantse kerk. Dat sprak mij erg aan, want de rest van het eiland was mij wat te streng in de leer. Je moet er, om van dat onderscheid meer te weten, de boeken nog maar eens op nalezen. Het begint allemaal zo in 1618-1619 in Leiden met verhitte debatten over godde lijke voorbeschikking, met aan de ene kant de 'precieze' Gomarus en aan de andere de 'rekkelijke' remonstrantse Arminius. Bijna vier eeuwen later speelde dezelfde kwestie nog: de remonstranten waren toen betrokken bij de oprichting van de Samen op Weg-kerk, maar de oude artikelen tégen de remonstranten moesten in de nieuwe kerkorde worden opgenomen om de preciezen binnen boord houden. Geen samen op weg dus.... In Sommelsdijk had de Remonstrantse gemeente in '69 geen fulltime predikant. Deze was vertrokken en er werd iemand gezocht om in de pastorie te wonen. De afspraak was dat we zouden vertrekken als er een fulltime predikant in dienst zou treden, maar dat is in al die jaren niet gebeurd. In 1970 betaalden we 110 gulden per maand inclusief gas en licht, later is dat naar een normaal niveau opgetrokken. In het begin van onze woonperiode werd ik betrokken bij de kerkenraad, na mijn pensionering ben ik daar voorzitter van geworden en dat ben ik nog steeds. Het is een hele kleine gemeen te: de vrijzinnigheid liep voorop in de ontkerkelijking. De gemiddelde leeftijd ligt nu denk ik boven de 80 jaar. Gelukkig groeit de Remonstrantse gemeenschap de laatste tijd weer. De meeste mensen kenden het begrip remonstrant niet eens: ze zouden niet weten of je dat wel of niet kunt eten. Nu zijn er posters op stations - eerst nog door de NS verboden - met 'mijn God trouwt ook homo's' en vergelijkbare stellingnames en dat spreekt aan. Op mijn 61e ben ik gestopt met werken, dat is nu twaall jaar geleden, toen er weer een reorganisatie kwam en ik met prepensioen kon. Het werk waar ik goed in was zou gaan veranderen en naar functioneren in een organisatie waarin ik mijn ei niet meer kwijt kon, zag ik niet uit." Hoe raakte je betrokken bij de VNLGO? "Hoe ik bij de NLGO betrokken ben geraakt? Op de dijk stond Kees van 't Zelfde met een kraampje tijdens één of andere braderie. We raakten aan de praat en ik was gelijk geporteerd van de ideeën van de vereniging. In 1970 ben ik lid geworden en binnen de kortste keren zat ik in het bestuur als secretaris. Sam van Driel was destijds voorzitter. Toen die na drie jaar weg ging werd ik voorzitter. Het waren andere tijden, die zestiger en vroeg-zeventiger jaren. Het 'Plan 2000 Plus' lag net achter ons: Middelharnis moest in dat plan honderddui zend inwoners gaan tellen, er zou een metro onder het Haringvliet komen en, geloof het of geloof het niet, een luchthaven midden in de Grevelingen! t-tówr- en Koniginnemarkt 30 april 2005 Aandacht voor ontwikkelingen en met name de moge lijke gevolgen ervan voor de natuur was hard nodig. Toentertijd mocht je maximaal twee termijnen van drie jaar in het bestuur zitten. Na mijn termijnen ben ik opgevolgd door Thea Both, nu nog steeds actief in de politiek. Ik ben na haar aftreden weer terug gekomen. De statuten waren in die tijd gewijzigd, eigenlijk vooral om Corrie Wilbrink binnen het bestuur te kunnen hou den als penningmeester en voor de ledenadministratie. Ik heb daardoor in totaal achttien jaar als voorzitter gefunctioneerd." Welke kwesties staan je nog helder voor de geest? "De Waterschapswet veranderde in die tijd en de be- langencategorie 'ingezetenen' werd toegevoegd aan de categorieën 'gebouwd' en 'ongebouwd 7

Sterna | 2017 | | pagina 7