De NLGO heeft zich toen sterk gemaakt voor vertegenwoor diging in alle categorieën in het Waterschap Goeree-Overflak- kee. Gevolg: Kees van 't Zelfde werd gekozen voor de ingeze tenen, ikzelf voor de sector ongebouwd. Thea werd, samen met Pim Baldé, voor de sector gebouwd verkozen. Na vier jaar werden we wéér verkozen, toen voor een termijn van vijf jaar omdat het Waterschap Goeree-Overflakkee over ging in het Waterschap Hollandse Delta, afgekort WSHDGO. Daarna bleef alleen Thea over in het waterschapsbestuur, dat vanaf die tijd wel erg sterk werd gedomineerd door de agrariërs. Voor die verandering was de ruilverkaveling Flakkee één van de grote landinrichtingsplannen waarin we een rol konden spelen. Hans Huisman was daarin een van onze vertegen woordigers. Jos Hendriks was overigens toen al coördinator planologie en beroepschriften. Met de provincie hebben wij in die tijd het 'Natuurontwik kelingsprogramma Goeree-Overflakkee' opgesteld, waarin de kreken in het landschap een grote rol speelden als ecologi sche infrastructuur. Later is de gebiedsgerichte aanpak van de Kop van Goeree op initiatief van de provincie gestart. De natuurontwikkeling in het Volgerland en een aantal andere groene plannen zijn toen door een goede samenwerking tus sen alle betrokken partijen tot stand gekomen. Met iedereen valt te praten, zeker als de doelen die alle betrokkenen af zonderlijk hebben elkaar blijken te kunnen versterken. Mee denken en mee-ontwikkelen is toen erg effectief gebleken. Als een plan al zover is dat je alleen nog maar bezwaar kunt maken, loop je te vaak achter de feiten aan. In de Preekhilpol- der, daar hebben we wél met succes bezwaar gemaakt tegen de plannen om de watersportvereniging naar 'de Val' te laten verhuizen. De plannen zijn daar door onze bezwaren lang op gehouden. Op enig moment kreeg het gebied een beschermde status, en daardoor heeft de watersportvereniging andere uitbreidingsmogelijkheden moeten kiezen. Vanuit onze bestuurlijke positie bij het WSHDGO waren we betrokken bij de ontwikkeling van aanpassing van de water beheersing aan het "Kierbesluit" en de ontwikkeling van een betere waterbeheersing nadat de bestaande structuur eind vorige eeuw na hevige regenval volstrekt ontoereikend bleek. In de nieuwe plannen speelde ons oude natuurontwikkelings plan een belangrijke rol. Terugdraaien van het Kierbesluit samenhangend met de problematiek van de Hedwigepolder torpedeerde een aantal van deze plannen. Daardoor is veel van de daarvoor al bestemde subsidie ingetrokken en moeten met name de ingezetenen van WSHD die kosten nu zelf beta len. We probeerden in WSHDGO duidelijk te maken dat natuurlijk beheer ook op veel manieren voordelen brengt. Afvoer van maaisel op dijken geeft grotere diversiteit van planten die een gevarieerde diepe doorworteling veroorzaken en daar door het wegspoelen van grond tegengaan. Dat idee kun je ook toepassen op slootkanten en bermen. Wij drongen er altijd op aan dat bij het inrichten van bermen er arme grond werd opgebracht: de begroeiing bleef dan lager en er was minder te maaien en af te voeren. Zowel het Waterschap als de gemeente hadden de gewoonte om rond iedere paal één vierkante meter met chemische bestrijding schoon te houden. Ik was een keer in een vergadering bij het waterschap en beargumenteerde dat het juist deze plekken waren waar de meeste akkeronkruiden opschoten, die zich konden uitzaaien over het land. Er werd geknikt van de kant van de overige waterschapbestuurders. De aanwezige agrari ërs begonnen vervolgens breed te lachen: door het raam was zichtbaar dat aan de andere kant van de weg de gemeente bezig was om rondom de daar aanwezige paal tjes met ruime hand chemicaliën aan te brengen. In het Waterschap was intussen besloten dat niet meer te doen. Maar zoals ik al eerder zei: bij beleidskwesties waarin natuurwaarden een grote rol spelen is overleg en het vroeg betrokken zijn beter dan bezwaar maken. Dat gold bijvoorbeeld ook bij de voorgenomen renovatie van het Sas bij Dirksland. De vogelwerkgroep deed, na overleg, een aanbeveling om de sluisdeuren met doeken te over hangen om het nestelen van zwaluwen te voorkomen: de renovatie kon daardoor zonder tijdverlies doorgaan. In een ander geval vond de gemeente Middelharnis overleg niet zinvol en startte het dempen van het vroegere ha venkanaal achter de winkeldijk in de broedtijd. Dat werk moest direct weer stoppen, want nestelende vogels mag je niet verstoren. mmhmi Bestuur en enige ïöördmaföfëii Na mijn aftreden, al weer een aantal jaren geleden, heb ik het bestuurswerk bij de NLGO losgelaten. Je moet dan anderen de ruimte gunnen, en als je niet een flinke terugtrekkende beweging maakt, blijf je ermee bezig. Natuurlijk volg ik de ontwikkelingen nog wel. Er spe len ook nu weer moeilijke kwesties, zoals de windmo lens bijvoorbeeld. De Hoeksche Waard is ons een slag voor geweest en is nu Nationaal Landschap. Ons eiland daarentegen wordt volgepland met molens en de vereni ging moet grote moeite doen om die plannen voldoende natuurvriendelijk zien te krijgen. Misschien kunnen offshore-ontwikkelingen soelaas bieden, nu de prijs per kWh zo daalt. Ook de bebouwing langs de kust voor de verblijfsrecreatie is een actuele bedreiging. Goed dat de vereniging erbij betrokken is, zelfs met een nieuwe werk groep, en probeert zo veel mogelijk in een vroeg stadium mee te praten. Daar is het meeste mee te halen. Intus sen is onlangs duidelijk geworden dat ook protesteren helpt tegen onterechte vergunningen van de gemeente. Zelf blijf ik NLGO steunen en blijf ik actief in de planten- werkgroep en bij terreinbeheer." 8

Sterna | 2017 | | pagina 8