BROUWERSEILAND Grevelingen T - Op 21 maart 2018 kunnen de kiesgerechtigde natuur- en landschapsliefhebbers van Goeree-OverfWikee e hun nieuwe gemeenteraden en bestuurders te kiezen. Alsdan doen ze er goed aan om een spiekbriefje mei litieke partijen en hun bewindslieden die de afgelopen jaren groen licht gaven voor mega infrastructurele betekenen voor de landschappelijke kwaliteiten van hun eilanden. Zo kunnen de goedkeuringen die de dai doorslaggevend zijn bij het maken van hun stemkeuze. Ongeschonden verf Toegegeven, het past een niet-ingezetene van beide eilanden niet zich te bemoeien met de keuze van lokale politici. Maar de landschappelijke consequenties van de zaken waaraan de lokale bestuurders hun goedkeuring hechtten, zullen tot ver over de grenzen van Goeree en Schouwen reiken, dus het gehele noordelijke deltagebied aangaan. Drie voorbeelden. Ontwikkelaar Windpark Krammer BV kreeg van Goeree- Overflakkee en inmiddels ook van de Raad van State toestem ming voor plaatsing van 35 mega windturbines op de Kram mersluizen en de belendende Grevelingen- en Philipsdam. Vanaf Overflakkee, het Krammer-Volkerak, de Grevelingen en Dirksland zal dit ijzeren gordijn gezichtsbepalend uitpakken: in Oude Tonge vallen dan ook spijtige geluiden te beluisteren over het feit dat men de verantwoordelijke bestuurders hun gang heeft laten gaan. Voor de vogel drommen die er het jaar- en etmaalrond, gedicteerd door het tijritme, dagelijks een paar maal een transfer over de dammen nemen, zal dat gordijn een geduchte handicap betekenen met een levensgroot risico voor veel slachtoffers. Vervolgens was er die gedenkwaardige avond van de 25e oktober 2016, waarin de burgers van Ouddorp massaal in de 'Dorpstienden' te hoop liepen om hun bestuurders het vuur na aan de schenen te leggen over reeds verreikende gedane toezeggingen om de kust van Goeree verder te vullen met minicampings en nog meer recreatiebouwsels. Het leidde tot het burgerinitiatief 'Kust, Ruimte en Rust', een comité dat sindsdien duchtig aan de slag ging. En dan nu het Brouwerseiland, het plan van projectont wikkelaar Matthijs Zeelenberg om aan de binnenzijde van de Brouwersdam, in de hoek tegen Schouwen, een archi pel van dertien eilanden op te spuiten, waarop circa 325 luxe vakantievilla's zullen verrijzen. Deze gaan tussen de 300.000 en 1,2 miljoen euro per stuk kosten. De gemeente raad van Schouwen-Duiveland keurde op 29 juni 2017 het bestemmingsplan en de bouwvergunning voor dit mega project goed. 10

Sterna | 2017 | | pagina 10