Door Gerard Ouweneel werd geleid door de heer Pronk, een bewindsman bij wie we in zijn CV tevergeefs zullen zoeken naar voor beelden van decentraal denken. Integendeel. Die Vijfde Nota geldt voor de periode 2000 tot 2020. Aannemelijk is dat thans al een cohort ambtenaren werkt aan de op volger, de Zesde Nota. Landelijk zijn er voorbeelden te over hoezeer de decentralisatie van het ruimtelijk beleid de weg vrijmaakte voor de verrommeling van het land schap. In dit land is ruimte dusdanig kostbaar dat lokale bestuurders en projectontwikkelaars daarmee niet naar eigen inzicht en voordeel aan de slag zouden moeten kunnen gaan. NRC-Handelsblad besteedde de afgelopen maanden veel aandacht aan de Brouwerseiland-plannen. Zelfs Youp van 't Hek schreef over 'Klein Dubai aan de Brouwersdam'. Te lezen viel ook hoe de filosofie van Zeelenberg is: 'Maak eerst nieuwe natuur en bouw daar vervolgens huizen in'. Deze projectontwikkelaar an nex architect, wiens kantoor volhangt met kreten die zijn ontleend aan Angelsaksische marketingliteratuur, betoogt dat wanneer hij vanuit zijn zeilboot naar de Ne derlandse kust kijkt, hij deze ervaart als ongeschonden. Welnu, zulks zo zijnde, is het te hopen dat in aanstaan de Zesde Nota compromisloos komt te staan dat dit zo blijft. Nu neemt de verrommeling van de kuststrook omineuze vormen aan, zeker in Zuidwest-Nederland, waar het al kon gebeuren dat op Noord-Beveland twintig strandhuisjes verrezen in een Natura-2000 gebied. Als 'goedmakertje' kregen de natuurjongens een paar vogel eilandjes... bent u daar? Bij de bewoners van de Delta zit het kunnen genieten van wijde vergezichten in de genen. Doe dat nog maar eens goed, want uw bestuurders werken er hard aan de mogelijkheid tot dit voorrecht te verdonkeremanen. Beklim bijvoorbeeld toch maar eens dat vermaledijde, onnutte en niet te exploiteren Inspiratiecentrum op de Brouwersdam. Kijk vandaar eens oostwaarts, de Grevelingen op, vanuit een zodanige gezichtshoek dat Port Zélande zoveel mogelijk uit beeld blijft. U ziet dan de onbegrensde gezichtseinder van de Grevelingen met daarin de kerk van Brouwershaven als dominante markering. Het is een deltatafereel bij uitstek. Laat dat beeld op u inwerken en U zult merken dat het Inspira tiecentrum toch wél een functie heeft: het inspireert tot verzet tegen de landschappelijke verrommeling van onze Delta. Uit auteurs verhalenbundel in press: 'Ik moet de horizon om me heen zien'. Literatuur: Hek, Y. van 't. 2017. Vakantiehuisjeszoekprogramma. NRC-Handelsblad van 1 juli 2017. Ouweneel, G.L. 2016. Historische avond in Ouddorp. Sterna: 61: 24-25. Rengers, M. D. Smithuijsen: 2016. De kust moet leeg blijven maar niet bij ons. NRC-Handelsblad van 11/12 juni 2016. Rengers, M. D. Smithuijsen: 'Ibiza in Ouddorp toont zwak bestuur. NRC-Handelsblad van 12 juni 2017. Vóór stemden VVD, CDA, Christen Unie, SGP en de mees te leden van de grootste raadspartij, die zich Leefbaar Schouwen-Duiveland noemt, een naam die gelet op de standpuntinname van deze partij niet vrij is van humor. Is het niet vreemd dat de SGP ook instemde, een partij die de zondagsrust in het vaandel heeft staan? Gaat er in de kleine lettertjes van de koopvoorwaarden staan dat de bewoners zich 's zondags zullen onthouden van vertier? Het lijkt me sterk. Nu de cultuursteppe-denkers aan de kopse kanten van de Grevelingen nadrukkelijk hun parachutes hebben neer gelaten, komt de voorspelling dat de deltawateren zullen verworden tot recreatiepiassen omzoomd door windtur bines een stuk dichterbij. Hier wreekt zich de in de Vijlde Nota Ruimtelijke Ordening ingeslagen weg om het ruimte lijke beleid te decentraliseren. Ironisch genoeg kwam deze Vijfde Nota tot stand in de periode dat het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer 11

Sterna | 2017 | | pagina 11