Ter •uuteruid dein rTeuji (1954 - 2017 Wanneer op 13 april, tijdens de bijeenkomst ter herdenking van Teun Rosmolen, het wee moedige Schotse afscheidslied Auld Lang Syne wordt gespeeld in het dorpshuis van Renesse, denk ik ontroerd terug aan mijn wat oudere vriend uit Zierikzee die ik bijna een halve eeuw gekend heb. Eendenkooi in de Westerse Laagte (ca. 1910-1915), olieverfschilderij door Jan Jans (1893-1963) in het Stadhuismuseum te Zierikzee. Te midden van de stuivende duinen ligt het verlaten kooihuis naast de kooiplas en een wilgenbosje, met de vuurtoren van West- Schouwen op de achtergrond. Teun was kleinzoon en zoon van een kooiker. Grootvader Teunis Rosmolen woonde en werkte in de eendenkooi en in de Westerse Laagte, bij het Watergat en in de Prunje. Vader Simon Rosmolen was kooiker op deze zelfde eendenkooi in Ellemeet en later langs de Geule in Oosterland. Kleinzoon Teunis Wessel Rosmolen werd geboren in het kooihuis van Ellemeet. Hij had er een onbezorgde jeugd met veel buitenspelen en dus veel contact met de natuur. De kluten broedden vlak bij de kooi in het zilte lage land! Jaren later schreef hij in de Kroniek van het land van de zeemeermin (1984) een mooi artikel over 'Eendenkooien en hun kooikers op Schouwen-Duiveland'. Een goed beeld van de eendenkooi van Ellemeet geeft het artikel van Gerard Ouweneel in de Sterna van november 1999: 'Voor den kooiker blaze men op den hoorn'. In 1940 verhuisde het kooikersgezin naar Oosterland, waar Teun naar de openbare lagere school ging. Hij vertelde mij eens dat de kinderen van de grote boeren voor in de klas zaten (die moesten naar de HBS), de kinderen van de landar beiders op de achterste rijen en Teun zat halverwege. De oorlog bracht in 1944-1945 inundatie en gedwongen ver huizing uit Oosterland teweeg en een vlucht naar Zuid-Beveland met beschietingen op de Oosterschelde. Teun bleef zijn hele leven geïnteresseerd in militaire techniek. Het gezin Rosmolen vestigde zich in 1947 in het groene Renesse. Na de lagere school volgde Teun een opleiding aan de ambachtsschool in Zierikzee en daarna ging hij werken op de tekenkamer van de PZEM. In de avonduren studeerde hij voor diverse diploma's op zijn vakgebied elektrotechniek. Hij heeft er 38 jaar gewerkt tot hij in 1988 om gezondheidsredenen met vervroegd pensioen ging. 12

Sterna | 2017 | | pagina 12