Door Frans Beekman Omstreeks 1955 werd Teun lid van de Vogelwacht Schouwen-Duiveland (nu: Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Dui- veland). In 1958 leerde hij Rie Murre kennen, afkomstig van Tholen en onderwijzeres in Gouda. Zij trouwden in 1961. In 1967-1968 volgden ze beiden de natuurgidsencursus, gegeven door de leraren biologie Bob van Leeuwen en Jaap Mennema. Teun en Rie gingen excursies leiden in de Zeepeduinen en door de broedkolonies in de Meeuwenduinen. Ze hebben dit jarenlang als vrijwilligers in de avonduren volgehouden. In 1975 verzorgden zij de redactie van 'De Gre- velingen, een afgesneden zeearm', een extra-Sterna in verband met het 25-jarig jubileum. Hun namen staan er echter niet in vermeld. Tussen 1986 en 2000 was Teun bestuurslid van de Natuur- en Vogelwacht. Samen reisden zij veel door Europa met een voorkeur voor eilanden (Griekenland, Canarische eilanden, Kanaaleilanden). Een hoogtepunt was het vier weken toeren door de Verenigde Staten in 1978. Al snel na mijn komst op Schouwen-Duiveland in 1970, als leraar aardrijkskunde op de RSG, werd leun een belang rijke vraagbaak. Hij legde mij het bijzondere cultuurlandschap rond Renesse uit met de zogenaamde vroongronden, elzenmeten en duinwateringen, de vroegere tuinbouw, evenals de vele dialectwoorden die ik hoorde ol in de archic\cn tegenkwam. Teun en Rie woonden vanaf 1961 aan het begin van de Lange Blokweg in Zierikzee, waar ik altijd welkom was. Ze hadden aan de voorkant een siertuin, een bloemen- en groentetuin aan de zijkant en een bosje met waterpoel en windmolen achter het huis. Daar was altijd veel werk te doen. Teun hielp mij vaak met de (digitale) reproductie van oude foto's, die ik nodig had voor stukjes in de Sterna en later voor mijn proefschrift. Regelmatig trof ik hem op rom melmarkten. Behalve boeken verzamelde hij allerlei technische apparaten die wellicht nog eens te pas zouden kunnen komen. De bescheiden Teun hielp veel mensen en vond dat plezierig om te doen. Na het overlijden van Rykel ten Kate (1919-1992) verzorgde Teun de foto's uit diens nalatenschap. Vooral de series over de Tweede Wereldoorlog en de Watersnoodramp geven een uniek beeld en zijn opgenomen in de collecties van het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. Bij vele andere oude foto's maakte (of verbeterde) Teun de verklarende bij schriften. Hij reageerde ook nogal eens in de Provinciale Zeeuwse Courant op maatschappelijke- en milieuproblemen, maar kon zich ook boos maken op de ANWB, wanneer die organisatie in de Kampioen over St. Theunishil schreef. Het was namelijk niet de heilige Sint Antonius, maar grootvader Teun (en zonder Th) die geleid had tot de veldnaam Theunesseshil in de Meeuwenduinen. Deze vraagbaak van Schouwen-Duiveland kan helaas niet meer worden geraadpleegd. De Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland verliest in Teun Rosmolen een bescheiden, meelevend en behulpzaam (bestuurs)lid. Zijn weduwe Rie wens ik sterkte dit grote verlies te dragen. Teun Rosmolen als natuurgids aan het einde van een excursie in de Meeuwenduinen (juni 1987). De groep toeristen staat op het tegelpad in het verlengde van de Adriaan van der Weijdeweg dichtbij de uitzichtto ren op de Blinkert.

Sterna | 2017 | | pagina 13