Niet voor niets want in het nabije struweel roept een jonge havik voortdurend om voedsel en zelf moeten ze ook uitkijken want ik vind twee bloederige vers geplukte kadavers van volwassen vogels. Gezien de afgelegen open locaties vermoed ik dat ze gepakt zijn door een slechtvalk. Aan roofvogels geen gebrek. Altijd zwerven er kiekendieven rond, buizerds en torenvalken bevolken de rasterpaaltjes van de winterweide die nog gehooid moet worden. Eem boomvalk wordt door de torenvalken weggepest en op een ochtend cirkelt in het noorden een zeearend. In de namiddag komt hij laagvliegend over, een jonge vogel nog. Zilver- en mantelmeeuwen zet ten met veel kabaal de achtervolging in, maar de arend trekt zich weinig van hun aan. Jonge grauwe ganzen en brandganzen die nog in de rui zijn of wat mankeren vormen op dit moment een belangrijke prooi. Grote mantelmeeuwen die op de vooroeververdediging gebroed hebben komen geregeld ver landinwaarts boven mij alarmeren. Overbezorgd, als je het mij vraagt. Acht Chileense flamingo's staan er op een regenachtige dag in de Tweede Kreek. Ze zijn al weer terug uit hun broedgebied bij het Zwillbrocker Venn. Opmerkelijk dat deze famingo's juist in de jaren met een minder goede waterkwaliteit in de zoete Krammer verbleven en terug verhuisden naar de Grevelingen toen het water in de Krammer weer helder werd. Anderzijds werd de Greve lingen aantrekkelijker door een toename van vlokreeft- jes, die voor de roze kleur in de veren van de flamingo's zorgen. De locatie bij Battenoord waar de vogels een groot deel van het winterhalfjaar verblijven, is tegen woordig een geliefd excursiedoel voor fotografen. Genoeg over de vogels, laten we eens de werkzaamhe den waarom het onderzoek begonnen is in ogenschouw nemen. Met gps en kaart wordt de verspreiding van een aantal karakteristieke soorten hectare na hectare vastgelegd. De gekarteerde soorten staan voor bepaalde doeltypes als 'vochtige duinvallei' en 'brak grasland De beheerder krijgt een beheervergoeding die afhankelijk van het doeltype hoger of lager is, gerelateerd aan de gemiddelde beheerkosten om zo'n doeltype in stand te houden. Op basis van het grote oppervlak aan doeltypes met een hoge vergoeding ontvangt het Grevelingen- schap jaarlijks een groot bedrag. Volgens de Natuur- en Vogelwacht is een aanzienlijk deel van deze gelden in het verleden helaas aan zaken besteed die weinig met natuurbeheer te maken hebben... Voor mij is het de derde keer dat ik deze inventarisatie verricht. De bedoeling is dat de gebieden eenmaal in de zes jaar gemonitord worden. Voor de Slikken-Zuid was dat 2005, 2011 en 2017. Dit jaar springt er uit door de bijzonder lage grond waterstand vanwege een droge winter en een extreem droog voorjaar. Sommige plantensoorten zijn daardoor al vroeger dan gewoonlijk afgestorven en nauwelijks meer te vinden. 15

Sterna | 2017 | | pagina 15