7 Za-J /L De eerste twee zijn bijzonder talrijk. Uit ruige stukjes kan een fontein van blauwtjes omhoog spuiten wanneer je daar doorloopt. Dat komt om dat de blauwtjes elkaar opzoeken om gezamenlijk te overnachten en daar blijven zitten tot dat de temperatuur aangenaam wordt om te vliegen. Sint Jansvlinders snorren overal in het rond. Aan het eind van de maand hangt er een wolk van vlindertjes in de luwte achter de auto. Deze soort is sterk toegenomen op de Slikken. De prachtige oranje luzernevlinder wordt in de loop van juli steeds talrijker. Het zijn trekvlinders afkomstig uit het mediterrane gebied. Ook voor hun zijn de rolklavervlaktes een el dorado. Het talrijke voorkomen van het bruine zandoogje, is mogelijk door het pas laat gemaaide hooiland op de zomerweide langs de dijk. De rupsen leven op grassen en de vlinders kunnen nog net verpoppen voor dat het gras gemaaid wordt. Op sommige dagen met een oostelijke wind waait van Flakkee de geur van varkensmest over de slikken. Stank die verbonden is met de intensie ve veehouderij. Mensen, eet vegetarisch, biologisch of in elk geval weinig vlees! Goed voor het klimaat, voor jezelf, voor je omgeving en minder dierenleed. Gelukkig zijn er ook andere geuren, zoals de honinggeur van klavers en de zilte geur van het zoute water. Op vochtige zoete plaatsen de heerlijke geur van munt. Een trekkerchauffeur die het maaibeheer in de Grevelingen uitvoerde, vertelde wel eens helemaal "high" te zijn geworden van de overweldigende geur bij het maaien van een terrein met veel watermunt. Nou, daar kan ik mij wel iets bij voorstellen! Zigzaggend door de hectarehokken knaagt soms de honger of ben je dor stig bij warm weer. Dan is het mooi dat je eetbare zaken tegenkomt die dit soort gevoelens de kop indrukken. Zo is een oranje duindoorbesje pri ma tegen de dorst, Ze zijn zuur, maar pas gerijpte bessen die nog knap perig zijn smaken heerlijk fris. Na enkele flinke regenbuien verschenen er heel veel weidechampignons. De smaak verschilt niet veel van gekweekte champignons uit de winkel. Voor een gezond tussendoortje gaat er dan ook geregeld een jong nog niet geopend paddenstoeltje naar binnen. Voor aanvulling van de uitgezwete zouten is er dan weer zeekraal dat de meegebrachte boterhammen met kaas extra lekker maakt. Buiten het vee zijn er ook andere grazers aanwezig, zoals haas en ree. Al tientallen jaren komen hazen en reeën talrijk voor op de slikken. Een grazer waarvoor onlangs enkele gebieden zijn ingericht is de Noordse woelmuis. In het begraasde gebied komen ze weinig voor omdat ze niet van korte vegetatie houden en niet tegen betreding kunnen. Ze graven alleen oppervlakkige gangetjes en knagen looppaadjes uit in de begroei ing, waardoor ze kwetsbaar zijn voor vertrapping. Een bijzondere nestlo catie vond ik bij een aangespoelde, half vergane surfplank waaronder de woelmuizen veilig konden wonen en van daaruit liepen er looppaadjes in verschillende richtingen. Eigenlijk wil je zulke rommel helemaal niet zien, maar in dit geval is het grappig hoe de muizen er gebruik van maken. Een vergelijkbare situatie maar dan onder een autowiel trof ik jaren geleden op de Veermansplaat. Nog meer aanspoelsel. Ver van de oever ligt een fles met daarin een opge rolde brief, het rolletje vastgezet met een blauwe wollen draad. Flessen post! In de Grevelingen komt dat meestal niet van ver omdat de verbin ding met de Noordzee maar klein is (doorlaatkoker in de Brouwersdam). Toch vond ik wel eens post die bij Zeebrugge in het water was gegooid. In de nu gevonden fles blijkt een liefdesbrief te zitten die doorgestuurd moet worden naar ene Sebastian in Krefeld. Dat zal ik dan maar doen, want het slot van de brief "Ich liebe dich! Deine Eva" is te mooi om de ge adresseerde te onthouden. Eva was aan het zeilen op de Grevelingen toen ze de fles in het water wierp. Echter wel drie jaar geleden in juli 2014! Of haar Bassi nog op deze brief zit te wachten is dan ook zeer de vraag. 19

Sterna | 2017 | | pagina 19