Goeree-Overflakkee 2016 Vleermuizen op kerkzolders In het najaar, tussen 14 juli en 24 oktober 2016, hebben Jan Alewijn Dijkhuizen en Els Jon kers een onderzoek uitgevoerd naar de aanwezigheid van vleermuizen op kerkzolders en in kerktorens op Goeree-Overflakkee. Het onderzoek Het waren zo af en toe stoffige en lastige locaties, waarbij we balancerend en kruipend onder en over balken op kerk zolders een inspectie konden doen. Maar we hebben prachtige kerken kunnen bewonderen, zoals die in Ooltgensplaat, en rommelige maar gezellige kerken, te weten de RK kerk in Middelharnis en de immens grote RK kerk in Oude Tonge. Bijzonder is de vrijstaande toren naast de NH kerk in Ouddorp, die als gevangenis heeft gefunctioneerd. De brits en de ketting waar de gevangene aan vast moest zitten zijn nog volledig intact. Er waren ook verhalen van leegloop en opnieuw aanwas van kerkgangers, geruzie tijdens de oprichting van de PKN (een soort unie van kerkrichtingen) die andere richtingen weer deed afsplitsen vanwege de te liberale richting, etc, etc.. We werden op de koffie gevraagd tijdens een koffieochtendje met kerkgangers. We zijn de tent uitgeblazen om dat er orgel werd gespeeld terwijl we een inspectierondje deden op een kerkzolder. We zijn een paar maal houtworm tegen gekomen. Kortom, het was een leuke en boeiende inspectieronde. Het resultaat Er zijn 14 kerken bezocht, waarvan 2 met een vrijstaande toren. In 9 kerken werden sporen van vleermuizen gevon den, aan de grootte en vorm van uitwerpselen te zien gaat het hierbij om dwergvleermuizen en grootoorvleermuizen. In 2 kerken zijn vleermuizen gevonden, 1 levende dwergvleermuis in Sommelsdijk en 2 dode dwergvleermuizen in de RK kerk in Middelharnis, verder dus alleen uitwerpselen Vaak is de verbinding tussen een kerkzolder en een kerktoren hermetisch afgesloten. Waarnemingen op zolders en in de torens worden daarom apart geregistreerd. 20

Sterna | 2017 | | pagina 20