Ode aan van der Kolk Boekbesprekin ZAKGIDS van Nederland en België Tachtig jaar na de komst van Zien is Kennen verscheen er in 2017 opnieuw een vogelveldgids van eigen bodem, die de titel Zakgids Vogels van Nederland en België kreeg. Deze bestond al een paar jaar, geïllustreerd door twee Denen. Voor een geheel vernieuwde versie ging Elwin van der Kolk aan het werk. De uitgevers, Vogelbescherming Nederland en de KNNV Uitgeverij, beschouwden die uitgave als een vierde druk, waardoor ze een unieke kans misten om aan de weg te timmeren met het predikaat: 'Na Zien is Kennen voor het eerst in tachtig jaar een Nederlandse vogelveld gids'. Dan natuurlijk uitgegeven als eerste druk. Elwin portretteerde verreweg de meeste in beide landen voorkomende vogelsoorten met in totaal 1200 afbeeldin gen. Daarvan tekende hij er 900 in vijftien maanden tijd, in de laatste maanden zelfs vijftien per week, waarbij de kanttekening dat er heel wat vogelsoorten vier tot vijf te keningen meekregen. Het verstand staat er bij stil.... Voor ruim 300 vogelsoorten kunnen we in de Zakgids terecht, zodat alleen de pure zeldzaamheden buiten beschouwing blijven. De in onze natie onbekende hazelhoen kreeg wel een pagina, omdat de Belgen die in hun Ardennen hebben. Zelf spreekt Elwin in het voorwoord van deze zakgids over zijn 'illustraties'. Velen, waaronder ik, zullen dat te bescheiden, te geringschattend vinden. Elwins werk neemt ons mee naar enerverende in het veld doorgebrachte dagen, naar hoogtepunten in het vogelaarsbestaan. Van een kunstcriticus die ooit zijn oordeel gaf over het werk van een wildlife artist, meen ik eens de woorden te hebben gelezen: 'Hij schildert de verbeelding achter de werkelijk heid'. Welnu, dat gaat zeker op voor het werk van Elwin van der Kolk. Terzijde, wie komt eens op een beknopt al leszeggend Nederlands woord voor wildlife artist Ik ben mij bewust wederom het discussieplatform kunst contra illustraties te betreden, hetgeen ik liever vermijd. Maar alleen al het feit dat Elwins werk een aantal malen werd toegelaten op de prestigieuze expositie 'Birds in Art' is veelzeggend en geeft aan dat hij zichzelf met 'illus traties' tekort doet. Birds in Art wordt jaarlijks georgani seerd in Wausau in de staat Wisconsin in de VS. Na afloop van deze bijna drie maanden durende expositie in het Leigh Yawkey Woodsom Art Museum gingen Elwins uitver koren doeken op tournee langs musea in de VS. Ga eens naar www.elwinvanderkolk.nl en laat zijn platen op u inwerken. Zijn 'Vink in treurwilg' en 'Kok meeuw in avondlicht' gingen naar Birds in Art. Een kerkuil die in de avondschemer een schuurdeur komt uitvliegen is treffend neergezet. Kijk ook eens naar het in een regenplas badderend mussenzooitje en geniet van Elwins drieteenstrandlopers! Zo kan ik een poos doorgaan. Want wat zou ik graag die 'Gele kwikstaart in hooiland' aan de muur willen hebben, al was het al leen maar om er dagelijks aan te worden herinnerd hoe hooilanden er ooit uitzagen...! Gelukkig hangen er hier enkele Van der Kolken, waaronder de velduil die de co ver van Vogelvrij sierde. Elwin schilderde voor ieder van de ruim zeventig verhalen in dat boek titelplaten. Naar zijn opvatting paste een velduil bij mij. In die keuze kon ik mij best vinden, zij het dat ik nimmer heb doorgrond waarom juist Asio flammeus model kan staan voor mijn persoon. HERKENNING KIJKTIPS TREFKANS MET ILLUSTRATIES VAN ELWIN VAN DER KOLK Vogelbescherming KNNV Uitgeverij NEDERLAND 24

Sterna | 2017 | | pagina 24