Tekst: Gerard Ouweneel. Illustraties: Elwin van der Kolk. Elwins platen in de Zakgids Vogels zijn stuk voor stuk juweeltjes en eigenlijk doet het formaat dat de afbeel dingen moesten krijgen om het boek te laten voldoen aan het predikaat 'zakgids' de platen tekort. Stuurman zette tachtig jaar geleden zijn vogels in een biotoopje neer. Elwins vogels staan afgebeeld in een wit fond, maar kennelijk kon hij het niet laten om vele tientallen soorten in een kenmerkende houding in hun leefgebied te plaatsen. Die platen staan dan in een hoekje van de toch al krappe pagina die iedere soort kreeg toebedeeld. Ze verdienen meer ruimte! Velen, waaronder ikzelf, vinden de ANWB Vogelgids van Europa met zijn platen van de Ier Killian Mullarney en de Zweed Dan Zetterström de beste determineergids van dit moment. De ruim 770 Europese vogelsoorten die deze gids behandelt kregen 3500 afbeeldingen mee, waaronder ook plaatjes van postzegelgrootte die de vogel in een karakteristieke pose in zijn biotoop laten zien. Deze zijn prima, eigenlijk zo fraai dat ook hun formaat de schilderingen tekortdoet. De uitgever, HarperCollins- Publishersvond dat kennelijk ook en gaf de gids even eens uit in een salontafelformaat. Maar ja, in het enorme Engelse taalgebied is zoiets financieel te doen. In Neder land en België zal het wel bij een zakgids blijven. Maar voor nog geen €16 heeft de vogelaar wel een bijzonder boekje in zijn zak, met afbeeldingen van vogels die zo levensecht zijn weergegeven dat ze letterlijk van de pagina's lijken af te vliegen of te lopen. Een portret- en vogelschilder die helaas is heengegaan vertrouwde mij eens toe dat aan de wijze waarop een wildlife artist een purperreiger of een grauwe kiekendief neerzet, diens kundigheid te meten is. Beide soorten gelden in kringen van vogelschilders kennelijk als 'moei lijk'. Welnu, aanschouw hoe Van der Kolk beide soorten portretteert. Voorjaar 2017 kwam Elwin een week uitblazen op Goe- ree. Voor een schildering vlaste hij erop patrijzen op een kale aardappelakker te vinden, en wel 'zwoegend over de nieuwe voren'. Dat was een wens te ver, maar hij was vol lof over zijn ervaringen met veldleeuweriken in het Volgerland, twee boomvalken, een slechtvalk, nachtegalen en een zomertortel. En dan natuurlijk de Markenje en het inspirerende panorama van de verre Hompelvoet.

Sterna | 2017 | | pagina 25