De beleving is de oude kreek en het afwatersys- teem met de oude dijken en vlaktes van wat het mooiste havenkanaal van het eiland was. Het beheer is afgestemd op het krijgen van bloemrijk hooiland. Door het aanplanten van bosschages langs de dijk en enkele oude rassen fruitboompjes nabij de ligplaatsen van de WSV zullen we het gebied verrijken. Bovendien komt er een wandel pad bovenop de dijk vanaf de havenkom naar de keersluis en verder over de vlakte en de dijk weer terug. Inmiddels is er bij de keersluis een bank geplaatst met een infobord over de historie. Bij het parkeerterrein komt nog een QR-codepaaltje. Wijzer geworden door alle verwikkelingen rond de Oudelandsedijk te Ooltgensplaat en de Havendijk te Oude Tonge, werd er een tweede dijk gezocht met één eigenaar, weinig bebouwing en een mooie ligging. Hiervoor kwamen we terecht bij een com binatie van een aantal dijken tussen Dirksland, Sommelsdijk en het Haringvliet. St Christoffeldijk, Panksdijkje en Noorddijk vormen samen eigenlijk al een mooi gebied om te wandelen, maar dat kan er alleen op de hoofdweg waar ook auto's mogen rijden. Staatsbosbeheer (SBB) is de eigenaar van deze dijken. Er wonen weinig mensen direct aan de dijk en er zijn geen andere pachters. Ook zijn de dijken van ouds al bekend om de bloemen die er op groeien. In overleg met SBB werd een route ge maakt om hier en daar onderaan de dijk te lopen. We noemen de route de Christoffelwandelroute, dit naar aanleiding van de Christoffelpolder. Er werd een bankje geplaatst en een informatiebord. Via paaltjes is duidelijk waar men kan lopen. Ook is een folder gemaakt om duidelijk te maken hoe men vanuit Dirksland of Sommelsdijk kan starten. De folder staat op de NLGO-website en bevat infor matie over het gebied. Vanuit Dirksland en vanuit Sommelsdijk kan men via het havenkanaal naar de Sluis van Sas fietsen en een vogeluitkijkpunt be zoeken van waaruit men een mooi overzicht heeft over de Westplaat-buitengronden. Op 1 april 2017 moest het project worden opgele verd en dat is met de hakken over de sloot gelukt. Op zaterdag 29 juli is de Christoffelroute officieel geopend. Alle dijken die mogelijk geschikt zijn om een vergelijkbare 'exercitie' te ondergaan zijn in kaart gebracht en daar is een rapport over gemaakt en aangeboden aan de provincie. Dit rapport is te vin den op onze NLGO-website. Wij hebben daarvoor ondersteuning gehad van bureau TAUW. Aan de sa menwerking met dit bureau denken veel (bestuurs) leden met gemengde gevoelens terug. De organisa tie kwam toch wel veel terecht bij de vrijwilligers en er is wel heel veel energie in gestoken door de leden om het project tot een goed eind te brengen. Bord geplaatst bij havenkanaal Oude Tonge 28 Havenkanaal Oude Tonge Christoffeldijk

Sterna | 2017 | | pagina 28