Nogmaals: Jacob Viergever Jacob Viergever Door Willem Baalbergen In het Lentenummer van Sterna (april 2017) stond het artikel "Uit de veldboekjes van Jacob Viergever" van de hand van John Beijers- bergen. Naar aanleiding daarvan haalt W. Baalbergen onderstaande herinneringen op aan de lotgevallen van Viergevers archief op het gebied van walvissen en an dere zeezoogdieren. Zoon Wim Baalbergen in antiquariaat Moby Dick aan het werk Hoewel ik hem niet persoonlijk heb gekend, wordt de naam Viergever in Noordwijk nogal eens genoemd. Bij het starten van een antiquariaat in de jaren tachtig van de vorige eeuw was onze eerste grote aankoop namelijk diens walviscollectie. Deze collectie was, met veel ander materiaal, na zijn dood aan de Natuur- en Vogelwacht geschonken. Zij paste echter, om welke reden dan ook, niet in het archief van de vereniging en men besloot haar te verkopen. Hoe het contact met onze boekenzaak is gelegd is niet duidelijk, mogelijk speelde de naam van de winkel, Moby Dick, een rol. Overigens is Schouwen ons niet onbekend, want jarenlang huurden wij in de zomer een huisje in een boomgaard op Westenschouwen. Het betrof een voormalige noodwoning van een boerengezin waarvan de boerderij met de Ramp verloren was gegaan. Bij de aankoop bemiddelden Teun Rosmolen en Frans Beekman. Met deze laatste worden nog steeds vriendschappe lijke contacten onderhouden. We deden de zaken met de fotograaf en drogist Rykel ten Kate, waarover later. Bij de gekochte boeken was een stalen ladekast met hangmappen boordevol gegevens over walvissen en andere zeezoogdie ren. Deze kast stond eerst in onze winkel, verhuisde naar de kelder en belandde uiteindelijk in een opslagruimte. Er werd wel eens iets uit verkocht, maar daar bleef het bij tot Ineke en Adri Vonk op Texel een nieuw huis met een grote schuur bouwden. Deze schuur is inmiddels een fantastisch walvismuseum geworden. Daar is niet de kast, maar wel de inhoud van de kast naar toegegaan. Zo zijn de gegevens die Viergever jarenlang verzamelde behouden gebleven. In het huis van Ten Kate kwamen we nog eens terug. Na zijn overlijden kochten we via Humanitas, de erfgenaam, zijn boekenbezit. Bij het eerste bezoek was al uitgebreid over verrekijkers gesproken. Hij bezat een Duitse kijker waar hij zeer op was gesteld. De kijker stond bij de tweede aankoop nog steeds op de vensterbank en ging uiteinde lijk ook mee naar Noordwijk. Een van onze kleinkinderen is er nog steeds blij mee. Een ander contact met Schouwen liep via de waarnemend burgemeester van Noordwijk, Jan Pieter Lokker. We constateerden op een zeker moment dat we beiden een woninginrichter als vader hebben gehad èn dat we beiden Frans Beekman kenden. Die contacten zijn gedrieën, onder het genot van een kop koffie, nog eens voortgezet. O by X)icl< 30

Sterna | 2017 | | pagina 30