Schouwen-Duiveland Natuurmensen Op een mooie julidag had ik een gesprek met Gert-Jan Buth in zijn gezellige woonboerderij buiten het dorp Serooskerke (S). De afgelopen jaren heeft hij voor de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) menig bezwaarschrift geschreven. De laatste tijd waren vooral kustbebouwing en Brouwerseiland 'hot items' die heel veel tijd hebben gevergd. Gert-Jan werd geboren op 30 maart 1952 in Den Bommel, waar zijn vader huisarts was, en is getrouwd met Hanneke Keuning uit Ouddorp. Hij stamt uit een echte Flakkeese familie, verweven met het platteland. Zijn vader telde al brandganzen op de Bommelse gorzen. Die gorzen lagen aan het open Haringvliet en brandganzen waren toen heel wat unieker dan tegenwoordig. Hij vertelt dat het elke dag 12 kilometer fietsen was naar de hbs in Middelharnis en dat het hem heeft gevormd tot een buitenmens, toen nog zonder speciale kennis van de natuur om hem heen. Toch ben je na de middelbare school biologie gaan stude ren in Utrecht, hoe is dat gegaan? In 1970 zou ik bouwkunde gaan studeren aan de hts in Utrecht en dat heb ik precies een maand volgehouden. Het was de Kaboutertijd, de tijd van flowerpower en terug-naar-de-natuur, zorgen om het milieu en natuur lijk het nationale natuurbeschermingsjaar (N70), maar in feite was dat laatste een grote flop. Mijn biologiele raar op de middelbare school was Hans Sennef, die het leraarschap combineerde met een baan bij Stichting Na tuurmonument De Beer, waardoor wij de Kwade Hoek leerden kennen. Hij bracht ons al het begrip ecologie bij. En Ik had goede vrienden als Dirk Sieling uit Melis sant en Ko van de Boogert uit Stad aan het Haringvliet, die ook op kamers waren gegaan in Utrecht en met de studie biologie waren begonnen. Dirk wist al van de studies van professor Lorenz en de gedragsleer etho logie, omdat hij thuis altijd met het gedrag van allerlei beesten als ganzen en eenden bezig was. 6

Sterna | 2017 | | pagina 6