Deze foto, genomen door Johan Berrevoets op de Roterydijk bij Dreischor, werd geplaatst bij een artikel in de Zierikzeesche Nieuws bode van augustus 1980 over de in dat jaar opgerichte plantenwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht. De eerste jaren werden door deze werkgroep vooral Schouwse dijken geïnventariseerd. Vaste deelnemers waren J.P.C. Boot en Jacob Viergever, die grote ken nis bezaten van de Schouwse natuur. Bovendien konden zij boeiend vertellen over het eiland van voor de Watersnoodramp in 1953, en over de drastische landschapsveranderingen naderhand ten gevolge van de overstroming die gevolgd werd door een zeer ingrij pende ruilverkaveling. V.l.n.r.: Maurice Jansen, Gert-Jan Buth, Jacob Viergever en J.P.C. Boot X Dat waren een golfbaan in de Kop van Schouwen, in het natuurgebied tussen het huidige Vroonfietspad en de Hoge- zoom, en het doortrekken van de Dammenweg dwars door de polder over de Meeldijk tussen Burgh en Burghsluis naar de Schelphoek, waar een grote jachthaven, huisjes en nog veel meer moest worden ontwikkeld. Begin jaren 90 begon de tijd van het natuurherstel in het kader van de landelijke Ecologische Hoofdstructuur (EHS), thans genoemd het Natuurnetwerk Nederland. We hebben vanaf toen in de Zeeuwse situatie, als klein clubje dat elkaar goed kent, met biologen van Provincie, Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten en Het Zeeuws Land schap heel veel voor elkaar gekregen. Enkele duizenden hec tares nieuwe natuur zijn inmiddels in Zeeland gerealiseerd. Hoe kijk je met al je ervaring nu aan tegen het beleid van de gemeente Schouwen-Duiveland? Als echte recreatiegemeente met een grote rechtse meerder heid is het beleid mij niet vreemd. De grote fout die momen teel gemaakt wordt is Brouwerseiland. Dat project is voor de gemeente veel te groot om beleidsmatig te behappen, en het zal het nu nog door iedereen sterk gewaardeerde open kust gebied sterk beïnvloeden. De gemeente loopt hierbij aan de leiband van de projectontwikkelaar en wordt zo nodig onder druk gezet bij twijfel. Wel kan ik zeggen dat van alle Zeeuwse kustgemeenten Veere en Schouwen-Duiveland de laatste jaren, afgezien van Brou werseiland, het meest genuanceerde ruimtelijke ordenings beleid voeren. Maar ja, beide recreatiegemeenten zitten van oudsher dan ook al tjokvol! Voor de laatste economische crisis lagen er voor de Zeeuwse en Goereese kust al veel bouwplannen klaar, en na de crisis is het heel hard gegaan. Aangezien veel grote plannen vaak na-ijlen, en men naderhand nog meer wil uitbreiden, blijft het opletten geblazen. Positief van de gemeente Schouwen-Dui veland is dat zij de Zeeuwse Kustvisie onderschrijft, alsmede het besluit om op het Schouwse strand geen strandhuisjes toe te staan en het aantal strandpaviljoens niet uit te breiden. Wat ik jammer vind is dat bij de gemeente geen deskundig heid aanwezig is op het gebied van natuur en landschap om de vele recreatie- en andere plannen te beoordelen. En dat, terwijl natuur en landschap toch voor de recreatiesector wel het geld verdienen. Geen mooi eiland, dan ook geen recre anten en geen florerende recreatiesector! Als op een ander gebied bij de gemeente geen expertise aanwezig is, wordt die voor veel geld ingehuurd alsof het de normaalste zaak van de wereld is, maar bij natuur en landschap verwacht men kennelijk dat die belangen door ons als vrijwilliger behar tigd worden. Ten onrechte worden natuur en landschap door de grotere partijen die deel uitmaken van de gemeenteraad vooral beschouwd als een melkkoe voor de recreatie. 8

Sterna | 2017 | | pagina 8