J u Grevelingen Flamingo's HI ÜhH H Üfl air 1m 91 v"| I gfgi Y 'Zuurstokken' noemen vogelaars de flamingo's in Nederland wel eens gekscherend. Wie kent het tafereel bij Battenoord nou niet!? De groep zit de laatste winters honkvast in de Grevelin gen en is meestal bij de haven van Battenoord te vinden. Toeristen vinden de vogels geweldig, vogelaars kijken bedenkelijk. Hoe wild zijn deze vogels? Waar komen ze vandaan? g? ism Vermoedelijk zijn het vanuit gevangenschap ontsnapte exemplaren, al is wilde herkomst volgens sommigen niet geheel uit te sluiten (flamingosinnederland.info). De Caribische flamingo komt uit Midden-Amerika, de Cariben, noordelijk Zuid-Amerika en het zuidelijke deel van de Verenigde Staten. De soort is bij ons vooral be kend van de Nederlandse Antillen, maar ook deze wordt de laatste jaren niet meer in de groep aangetroffen. De vogels zijn ooit ontsnapt uit dierentuinen of vogelcol lecties. Niet alle flamingo's in de groep zijn te determineren. Met name de jonge dieren die nog niet op kleur zijn, zijn lastig op soort te brengen. Dat komt ook omdat in de groep vele hybriden aanwezig zijn. De soorten vermengen onderling, waardoor nu ongeveer 10 tot 15 hybriden in de groep aanwezig zijn (pers. med. Joop Treep). Zowel bij de grote flamingo als bij de Caribische kan er een groot verschil in formaat bestaan tussen de manne lijke en de vrouwelijke vogels. Vier soorten In deze groep flamingo's zijn de afgelopen decennia vier soorten vastgesteld: grote of Europese flamingo Phoeni- copterus antiquorum/roseus), Chileense flamingo (Phoe- nicopterus chilensis), kleine flamingo Phoeniconaias minor) en Caribische flamingo (Phoenicopterus ruber). De grote of Europese flamingo is een soort uit Zuid-Eu ropa, Noord-Afrika en West-Azië. Een deel van de vogels is ooit ontsnapt uit gevangenschap en een groeiend deel sluit zich bij hen aan vanuit de Zuid-Europese broed gebieden. In de groep zitten momenteel ongeveer 24 Europese flamingo's. De Chileense flamingo komt uit westelijk Zuid-Amerika. Het is de talrijkste soort in de Grevelingen. De vogels zijn ooit ontsnapt uit dierentuinen of vogelcollecties. In de groep zitten ongeveer 30-35 Chileense flamingo's. De kleine flamingo komt uit Afrika. Deze soort is een aantal keer in de groep aangetroffen, maar de laatste ja ren worden geen kleine flamingo's meer waargenomen. 10

Sterna | 2017 | | pagina 10