Karakteristiek voor het Hollandsch Diep - Haringvliet van vóór de sluiting in 1970 waren de broedende weidevogels op de buitendijkse graslanden. Het ging daarbij om dusdanig grote aantallen dat vogelaars van nu zich verbouwereerd in de ogen zullen wrijven. Onder dege nen die de vanzelfsprekende aanwezig heid van grutto's, kieviten, tureluurs en zelfs kemphanen van toen en ook nog na 1970 meemaakten, was er verbazing dat bij de beloftevolle opsomming van alle heerlijkheden die het Haringvliet Droom- fonds zou brengen, het item 'terugkeer weidevogels' ontbrak. Naderhand zegden Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten toe op een tweetal buitendijkse terreinen voorzieningen voor hen te treffen. In gedachten gaan we een halve eeuw terug om een wei devogelexcursie rond het Haringvliet te maken, ook met de ogen van toen. Toegegeven, dat is een tocht uit de rubriek 'Opa vertelt', maar u zult er toch even doorheen moeten. Want met de weidevogelaantallen van destijds bij de hand zult u bij zo'n vergelijkend rondje Haring vliet van thans bevestigd krijgen, dat van de bloeiende populaties van toen nauwelijks iets of helemaal niets over is. Eerst de zuidoever van het Haringvliet, te begin nen bij de grasgorzen rond het Zuiderdiep bij de Scheel hoek. Tussen Haringvliet en Grevelingen presenteert over de periode 1939 tot en met 2002 voor een aantal meetjaren de paren weidevogels daar. Op de scholek ster na waren die aantallen in 2002 aanzienlijk hoger dan in 1969, het laatst opgevoerde monitoringjaar vóór de haringvlietsluiting. Dat laat zich verklaren door de cultuurtechnische veranderingen die zich op en rond de Scheelhoek voltrokken, veranderingen die aanvankelijk gunstig voor weidevogels uitpakten. Van onze nationale vogel (en nationaal zorgenkind) de grutto herbergde de Scheelhoek in 1969 zes paren, in 2002 waren dat er elf. Of de Scheelhoek nu nog broedende grutto's bezit vraag ik mij af. Staande op het uitkijkpunt langs de Nieuwe Dijk merk ik al jaren niets meer van broedende weidevogels. De beheerder heeft de grasgorzen langs het Zuiderdiep laten verpieteren, een proces dat aanving rond de eeuwwisseling. Bij ontmoetingen met functiona rissen van Natuurmonumenten laat Krijn Tanis niet na steeds aan te dringen op hervatting van een op weide vogels gericht beheer van de Zuiderdiep-grasgorzen en ook ging hierover al eens een brief naar het NM-kantoor in de Oude Oostdijk. Het Haringvliet richting de sluizen met links de Westplaat buitengronden en ook is links te z Tevergeefs. Des te merkwaardiger daarom is de alarm brief waarmee de vereniging zich in 2011 tot de provin cie wendde over de teloorgang van weidevogels in de Polder Oude Oostdijk, volgens NM het enige beschermde agrarische weidevogelgebied op Goeree-Overflakkee. Nota bene! Er bestaat een spreekwoord over de hand in eigen boezem steken....! Gorzen langs het Haringvliet In Tussen Haringvliet en Grevelingen kunnen we ook terecht voor de gang van zaken ten aanzien van weide vogels in de keten van langs de noordkust van Overflak- kee liggende buitendijkse grasgorzen. Rob Strucker nam destijds dit hoofdstuk voor zijn rekening. Hij gaf het de veelzeggende titel "De gorzen langs het Haringvliet. Een eldorado voor weidevogels en ganzen.Let wel: weidevo gels dus! 14

Sterna | 2017 | | pagina 14